Z horských svahů do našich skříní

Z horských svahů do našich skříní

Luxusní kašmír je skvělá investice, v zimě vás zahřeje, na jaře zase zchladí.

Alena Vondrášková
KategorieMóda

Venku mrzne tak, že máte chuť jen popíjet horký čaj, číst knihu a neopouštět vyhřátou postel? Až vyzkoušíte hřejivý a hebký kašmír, zima už pro vás nikdy nebude stejná jako dřív a užijete si i řádění ve sněhu. Rozmazlete se luxusním materiálem, který se hodí stejně k džínům jako k romantickým šatům.

Kašmírová vlna je jednou z nejluxusnějších a nejdražších. Získává se vyčesáváním srsti kozy kašmírské. Toto mimořádně odolné plemeno žije ve velmi vysokých nadmořských výškách, na náhorních planinách Himalájí, v Číně a Mongolsku. Jeho srst je jemná a hustá a výborně chrání před mrazy, které klesají až ke 40 stupňům pod bod mrazu. Důvodem vysoké ceny kašmíru je kromě jeho úžasných vlastností také to, že z jedné kozy lze získat velmi malé množství vlny. Na svetr běžné konfekční velikosti je třeba vlna až z pěti koz.

Víte, že typickou vlastností kašmíru je to, že v teplejších dnech příjemně chladí a v zimě naopak hřeje? Jemnost a hřejivost kašmíru je zhruba šestinásobná oproti svetrům z ovčí vlny.

Světle růžový svetřík vlevo nahoře MAX and Co., vzorovaná blůza vlevo dole Stefanel a vpravo šaty Stefanel.

Nenoste ho denně
Kašmír je odolný, nemění barvu, a při správné péči se díky své kvalitě ani po letech neznehodnotí. Investice do něj se rozhodně vyplatí. Pokud jde o speciální péči, tento materiál potřebuje dýchat, a proto by se neměl nosit víc dní po sobě. Ideálně by měl po každém dni nošení den odpočívat. Vhodné je ho prát ručně, ve velmi jemném pracím prostředku a vodě, jejíž teplota nepřesáhne 20 stupňů Celsia. Aby si zachoval tvar, nevěšte ho na ramínko, aby se nevytahal. Ideální je pro něj, pokud ho s co nejméně sklady uložíte do skříně tak, aby na něm už nic jiného neleželo.Bleděmodrý svetřík MAX and Co.

Kašmír má svou dlouhou historii, první zmínky o jeho výrobě pocházejí už z doby před naším letopočtem. A přestože tato vlna získala název po bývalém státu Kašmír, kozy se na jeho území nikdy nevyskytovaly. Pouze se tu začaly tkát první textilie z jejich srsti, kterou sem dovezli obchodníci.

Úvodní foto: Stefanel

Sleva 20%

Staň se členem věrnostního programu Centra Chodov a získej 20% slevu na všechny nezlevněné produkty v Nike Store

Více o obchodu

Sleva platí jen pro členy věrnostního programu. V případě, že jimi nejste, stáhněte si naši aplikaci.

Stáhnout aplikaci Přidat se online