Na skok v módním nebi

Blogerka Ina T. exkluzivně popisuje, jak to chodí v zákulisí pařížského fashion weeku.

Na skok v módním nebi

30. 01. 2017 Ina T. Móda

Haute Couture Fashion Week v Paříži je událost, na kterou se jednou v životě chce dostat každý módní nadšenec. Označení Haute Couture, tedy vysoká krejčovina, patří jen nejprestižnějším vybraným návrhářům a značkám, které schvaluje Chambre Syndicale de la Haute Couture dle jasně daných kriterií. Haute Couture je tedy to nejlepší z nejlepšího.

Nejkvalitnější materiály, stovky hodin ručního šití a originální vize návrhářů. Na přehlídky si nelze zakoupit vstupenky. Musíte na ni být jednoduše pozváni. Mně se takového pozvání dostalo od kosmetické značky MAC, která si mě vybrala jako influencera za Českou republiku.

Týdenní pozvánku do Paříže jsem samozřejmě přijala s nadšením a v pondělí ráno nastoupila s jejich českou PR manažerkou Gabčou do letadla, abych po necelých dvou hodinách letu spěchala na svoji první přehlídku. Na první den jsem měla vstup do backstage proslulého italského návrháře Giambattisty Valliho.

Na místě musím být přesně na čas, abych od místní koordinátorky MAC dostala vstupenku na jméno. Vše je důkladně kontrolováno, do zákulisí se nesmí dostat nikdo nepovolaný a na nafocení backstage před show máte jen omezený čas. Protože se přehlídky konají na různých místech v centru města, musejí modelky mezi lokacemi přejíždět na skútru, což je zároveň nejrychlejší doprava ve věčně ucpané Paříži.

Konečně mám kartičku, která mě opravňuje ke vstupu do zákulisí, kam zrovna rychle mířím, když mě zastavuje místní koordinátorka a tahá mě na převlečení šatů a líčení. Rychle vysvětluji, že nejsem modelka, ale že mě moc potěšila. A ještě dlouho přemýšlím nad tím, jaké by to bylo nevyvádět ji z omylu, zkusit si šaty od Giambattisty Valliho a roli modelky na Haute Couture Fashion Weeku.

Zašijeme tě do šatů
Mám možnost udělat krátký rozhovor s hlavní make-up artistkou Val Garland, která líčí světové hvězdy na obálky Vogue a sama je tak trochu celebritou. Zběsile cvakám kolem sebe, fotím líčení, hotové modely i pobíhající modelky těsně před výstupem. Na mole předváděly i světově známé celebrity. V backstage Alexandre Vauthier jsem potkala Bellu Hadid či Kendall Jenner, kterou jsem vyfotila chvíli před tím, než vydala zákaz focení bez make-upu a obklopila ji hradba bodyguardů.

Nejpůsobivější byla backstage před přehlídkou Elie Saab. Róby tohoto libanonského návrháře můžete pravidelně vídat třeba na udílení Oscarů, protože si ho oblíbila řada celebrit. V jedné obrovské místnosti probíhá líčení, vytvářejí se účesy a zároveň „fittují“ šaty. Celý proces příprav tak mám na jednom místě a nevím jestli dřív fotit, natáčet nebo dělat rozhovory s make-up artisty.

Jde o jednu z nejočekávanějších přehlídek, na kterou se chystá hodně celebrit, a ve vzduchu je cítit stres. Na stojanech visí nákladné modely a před každým z nich je cedule s fotkou modelky, která je má obléknout, a šperků, jež k nim patří. Nic se nesmí poplést. Ke každým šatům jsou přiřazeny dvě až čtyři asistentky, které modelku do šatů oblékají. Když je modelka oblečená, přistupují k ní dvě dámy v bílých pláštích a do šatů ji na místě zašívají. Šaty jsou totiž modelkám ušité přímo na tělo a často bez zipu.

Čas od času je v zákulisí k vidění i samotný Elie Saab, aby zkontroloval, jestli vše probíhá tak, jak má. Vychutnávám si tu atmosféru plnou napětí a ve chvíli, kdy se ozve zvolání, že všichni fotografové už musí odejít, ještě narychlo natáčím oblékání šatů.

Cestou na letiště si přehrávám, co všechno jsem za těch pár dní zažila, koho jsem měla možnost potkat a jak neuvěřitelnou příležitost jsem dostala. Vidět zákulisí těch nejlepších módních přehlídek a sledovat návrháře a make-up artisty při práci byl opravdu skvělý zážitek k nezaplacení. Díky MAC za úžasné pozvání.