Chuť, na které se podepsal čas

Nespresso nabízí znalcům kávy možnost poprvé ochutnat vyzrálou chuť zrn v nové limitované edici SELECTION VINTAGE 2014.

Chuť, na které se podepsal čas

02. 02. 2017 Kateřina Obrazová Jídlo

Když se řekne vintage, většina z nás si vybaví předměty z babiččina sekretáře, patinovaný nábytek, styl oblékání, praskání desky v gramofonu nebo lesk starých automobilů, zkrátka věci, na kterých se podepsal čas. Málokdo už ale ví, že punc vintage mohou nést i chutě a vůně. Kvalitní sýry, masa, destiláty, víno či káva. A právě takovou kávu představila nyní značka Nespresso.

Na lodi zpátky v čase
Vyzrálá káva je výjimečná a vyhledávaná. Prochází několikaletým procesem zrání, během nějž se v ní rozvinou zcela nová aromata. Tradice zrání kávy se poprvé objevuje v 18. století, kdy káva cestovala z Indonésie do Evropy lodí řadu měsíců. V podpalubí dřevěných lodí byla kávová zrnka vystavena vlhkému mořskému vzduchu a slané vodě, díky čemuž zvolna nabobtnávala. Potom je vysušilo slunce, které konečnou chuť kávy ještě pozměnilo. Jindy zase byla káva skladována v Indonésii, zatímco čekala na příští loď do Evropy. Během skladování často kolísala teplota i množství světla, kterému byla zrna vystavena. Každá taková změna ovlivnila fyzickou strukturu kávových zrn a s ní i to, jak potom reagovala na pražení a jak rozvíjela svůj aromatický potenciál.

Tři roky pro vintage
Proces výroby limitované edice kávy Nespresso SELECTION VINTAGE 2014 probíhal zcela novou metodou vytvořenou odborníky Nespresso. Ti sice využili starých postupů, ale zasadili je do prostředí s přísně kontrolovanými podmínkami. Ty znamenaly potřebu regulovat čas, upravit přítomnost kyslíku i světla, vlhkost vzduchu a atmosférický tlak. Pro pytle s kávou byl vyvinut také systém pravidelného otáčení, aby celý proces probíhal ideálním způsobem. Díky tomuto pečlivému procesu zrání čerstvě sklizených zelených zrnek Arabicy z úbočí kolumbijských hor vznikla edice SELECTION VINTAGE 2014 celé tři roky.


Kávový rituál
Stejně jako popíjení dobré whisky je i pití kvalitní kávy nápojovým obřadem, který vyžaduje specifické příslušenství. Na oslavu vzniku této výjimečné SELECTION VINTAGE 2014 byla vytvořena sada dvou sklenic Reveal Espresso Intense. Na výrobě těchto úchvatných křišťálových sklenic spolupracovali chuťoví odborníci Nespresso s mistry skláři ze společnosti Riedel. Sklenice se pyšní pečlivě navrženými proporcemi, které umožňují kávě rozvinout své vyvážené aroma a zajišťují její hladkost a maximální smyslnost pro skutečně výjimečný zážitek. Chcete-li ho zažít, vypravte se do kávového butiku Nespresso v Centru Chodov, kde pořídíte nejen tuto limitovanou edici kávy, ale další druhy z Nespresso kolekce.