Objevte pravé hedvábí

Objevte pravé hedvábí

Toužíte obléct šátek nebo halenku lehkou jak vánek? Vyzkoušejte pravé hedvábí.

Alena Vondrášková
KategorieMóda

​Máte před sebou náročný pracovní den? A nebo se chystáte na večírek? Pokud se chcete cítit pohodlně, ale zároveň vypadat výjimečně, je hedvábí tou nejlepší volbou. Tlumený lesk pravého hedvábí působí velmi luxusně a bude vám rozhodně slušet. Patří mezi jeden z nejkvalitnějších materiálů vůbec. Je prodyšné, v teple příjemně chladí a v chladnu dokáže zahřát. A i přes svou jemnost a lehkost je pevné.

Jak tento výjimečný materiál vzniká? Hedvábné vlákno vyrábí housenky bource morušového, což je vyšlechtěný, domestikovaný druh motýla, který k přežití potřebuje lidskou péči. Larvy se živí pouze listy bílé nebo černé moruše a jsou velmi choulostivé. Po měsíci vykrmování se larva zakuklí a omotá kolem sebe až kilometr vlákna. To se pak v rámci výroby v horké vodě z kukly odvíjí a dál zpracovává.Okrový šátek vlevo nahoře MAX and Co., vzorovaný šátek vlevo dole MAX and Co. a vpravo halenka Stefanel

Jednotlivé druhy hedvábí se liší různým způsobem zpracování a podle části kukly, z které je vyrobeno. Na rozdíl od vláken vlněných či bavlněných je hedvábné velmi dlouhé, což umožňuje vyrobit z něj tak jemnou látku. Při tradiční výrobě larva zahyne. Existuje ale také alternativa, takzvané „mírumilovné hedvábí“, kdy se použije vlákno až po tom, co se bourec vylíhne. To ale vyžaduje jinou technologii zpracování, kvůli kratší délce vláken částečně i rukodělnou.

První zmínky o chovu bource morušového spadají už do 3. tisíciletí před naším letopočtem. Hedvábí původně pochází z Číny. Odtud bylo dováženo do Říma a Persie jako velmi oblíbená a cenná látka.


Šaty Pietro Filipi

A výroba hedvábí zůstala čínským tajemstvím po mnoho staletí i díky tomu, že pokusy o vývoz technologie se trestal smrtí. Až v 6. století našeho letopočtu byl bourec morušový propašován i do Evropy. Prý díky dvěma mnichům, kterým se podařilo dopravit pár bource morušového v duté holi. Poté se hedvábnický průmysl uchytil především v Itálii. Dnes tuto surovinu produkují nejvíce asijské země, ale třeba i Francie nebo Španělsko.

Až budete hedvábí prát, tak ve vlažné vodě s jemným pracím prostředkem a rozhodně ho neždímejte. Mokré hedvábí je slabší než suché a snadno se může poškodit. Žehlete ho raději jen mírně teplou žehličkou. A nemusíte se bát molů, hedvábí jim nechutná.

Sleva 20%

Staň se členem věrnostního programu Centra Chodov a získej 20% slevu na všechny nezlevněné produkty v Nike Store

Více o obchodu

Sleva platí jen pro členy věrnostního programu. V případě, že jimi nejste, stáhněte si naši aplikaci.

Stáhnout aplikaci Přidat se online