Nepodléhejte splínům

Žijeme ve skvělé době, máme neskutečné možnosti, říká Petr Koukal.

Nepodléhejte splínům

02. 03. 2017 Redakce Inspirace

„Až během těžké nemoci si člověk uvědomí, o co v životě skutečně jde. Jaký zázrak je, že vůbec na světě můžeme být a žít takový život, jaký žijeme, vážit si zdraví a rodiny. Do té doby jsem řešil jen to, v jakém hotelu budu během závodů spát a jestli porazím soupeře,“ řekl mimo jiné badmintonista Petr Koukal na první přednášce Unexpected Talks, která se uskutečnila poslední únorové úterý v Centru Chodov.

Devítinásobný mistr České republiky v badmintonu a trojnásobný účastník olympiády Petr Koukal se do širšího povědomí dostal především poté, kdy na londýnských hrách nesl českou vlajku. Bylo to krátce po jeho návratu k vrcholovému sportu po prodělané rakovině varlat. Sportovní kariéru Petr Koukal loni po olympiádě v Riu ukončil a dnes se věnuje hlavně svému nadačnímu fondu a osvětovým přednáškám STK pro chlapy týkajících se prevence nádorů u mužů.

Petře, nestýská se vám po badmintonu?

Zatím vůbec. Respektive po jeho závodní podobě ne. Rád ale dělám různé firemní badmintonové turnaje či exhibice, po kterých je poslední dobou velká poptávka. Mám radost, že náš sport si takto získal na oblibě a hraje ho tolik lidí. A jsem rád, pokud tomu můžu alespoň trochu pomoci svými aktivitami.

Ke sportu ale máte stále blízko, a to nejen kvůli své manželce Gabriele Koukalové, která je špičkovou biatlonistkou. V únoru jsme se dokonce zúčastnil Jizerské padesátky. Trénovali jste spolu?

Trénoval jsem na několika světových pohárech, kterých jsem se s Gabčou zúčastnil, ale dost z toho přišlo nakonec vniveč, když jsem se den před startem trochu společensky unavil u kamaráda na chatě :-)

Váš rozvrh je i po skončení kariéry pořádně naplněný, doprovázíte svou ženu na závody, věnujete se Nadačnímu fondu Petra Koukala, napsal jste knihu, jste mentálním koučem. Jaké máte plány na nejbližší měsíce?

Od ukončení kariéry toho mám opravdu hodně a prakticky se nezastavím. Kromě nadačních aktivit mi nejvíce času zabírají především různé firemní přednášky, již zmíněné turnaje, a podobně. Těším se, že brzy už manželce skončí biatlonová sezóna a alespoň trochu nám ustane cestování. Těšíme se na dovolenou a snad také na trochu klidnější čas s rodinou a přáteli. Na květen a červen plánuji roadshow s mým projektem STK PRO CHLAPY po středních školách ve všech krajských městech.

Loni vyšla Vaše kniha JSEM, která pojednává o životě vrcholového sportovce a boji se zákeřnou nemocí. Které kapitoly pro Vás byly nejemotivnější, a které se Vám psaly nejhůře?

Žádná nebyla jednoduchá. Snad v každé kapitole jsem napsal něco, co jsem na sebe nikdy dřív neprozradil. Popisuji i události ve svém životě, na které nejsem pyšný a nerad na ně vzpomínám, ale chtěl jsem napsat pravdivou výpověď ze svého života. Byl bych rád, kdyby kniha pomohla lidem, kteří si v životě procházejí těžkým obdobím a ty ostatní třeba pobavila.

Co vůbec považujete za svůj největší životní úspěch?

Po sportovní stránce - účast na trojích olympijských hrách. Po té životní - nastartování projektu STK pro chlapy, který dnes prokazatelně zachránil už několik desítek chlapských životů.

Jak byste jednou větou vystihl poselství, které pomocí vašich dobročinných aktivit šíříte?

S nadsázkou říkáme, že naším cílem je přesvědčit chlapy, aby se o své zdraví starali alespoň tak, jako se starají o své automobily a jednou za dva roky si zašli na preventivní prohlídku ke svému praktickému lékaři. Jinak naše motto je: "Prevence je nejvíc, co můžete pro své zdraví udělat!”

Kdo nebo co vás inspiruje v mimosportovních aktivitách?

Lidé kolem mě. Lékaři. Podnikatelé. Filantropové. Sportovci. Umělci. Gábina. Každý, kdo se snaží udělat svět lepším místem.

Jako další vystoupí na Unexpected Talks investigativní novinář Janek Rubeš, který proslul především svými reportážemi o odkrývání nepoctivých pražských taxikářů. Setkání se uskuteční poslední březnové úterý, 28. března.

Přednášky se zajímavými osobnostmi jsou doplněné zajímavým programem a malým občerstvením. Po každé přednášce proběhne VIP shopping, kde jako účastník Unexpected Talks a člen Věrnostního programu obdržíte VIP slevy u vybraných partnerů. S nákupy vám navíc pomohou shopping asistenti a pro návrat domů můžete využít VIP transport mezi 20. a 22. hodinou. Místa jsou omezena, proto svou účast registrujte na adrese uxtalks.centrumchodov.cz.