Revoluce v šatníku

Pusťte do své skříně udržitelnou módu.

Revoluce v šatníku

27. 03. 2017 Kateřina Obrazová Móda

Cesta k tomu, aby ve vašem šatníku zvítězila kvalita nad kvantitou, není tak složitá. Je především o tom, přesměrovat své dosavadní nakupovací návyky, začít se více zajímat o původ oblečení a přesvědčit se na vlastní kůži, že i etická a ekologická móda může nejen dobře vypadat, ale je i každému dostupná.

Příběh jedné skříně

Často v poslední době vzpomínám na dobu, kdy jsem dostudovala školu a měla první zaměstnání. Bydlela jsem v maličké garsonce, ve které spolu se skromným vybavením stála nevelká skříňka na oblečení. Vyráběli mi ji míru podle vlastního návrhu, protože byt byl tak malý, že se do něho typový nábytek ani nevešel. Skříňku jsem navrhla asi takto: složila jsem tričko, změřila ho na šířku, délku a tyto parametry jsem pak předala truhláři. Výsledkem jeho práce byla komoda pro trpaslíky, která mi však po několik let pomáhala udržet šatník v zdravé kondici. Triček se do ní vešlo do komínku asi sedm a když jsem si pořídila další, jedno staré muselo nutně ven, do sběru. Dobře jsem tehdy rozmýšlela, co si koupím a zda to opravdu potřebuji.

A právě tohle přemýšlení o věcech, ke kterému se později přidala i touha po tom znát jejich původ, jsou jedněmi s z klíčových principů udržitelnosti. Nejen v módě.

Vivienne Westwood: Buy Less. Choose Well. Make it Last.

Módní revoluce ve světě

Den, který společnostní pohnul k tomu, zamyslet se nad dopady systému takzvané fast fashion, tedy rychlé a levné módy, byl pád bangladéšské módní továrny v dubnu roku 2013, kde tehdy zahynulo na tisíc pracovníků a mnoho dalších bylo zraněno. V přímé reakci na tuto událost se v Londýně rozjela mezinárodní kampaň Fashion Revolution, která usiluje o lepší a transparentnější módní průmysl a připomíná fakt, že jsme to právě my, spotřebitelé, kdo mohou módu měnit životu přívětivější aktivitě. Tragickou událost ve fabrice v Rhana Plaza si každý rok připomínáme během dní Fashion Revolution Week.

Spotřebitelé po celém světě spojují své síly a v oblečení naruby sdílejí své fotky přes sociální sítě a prostřednictvím hashtagu #whomademyclothes vyzývají oděvní značky k transparentnosti a trvají na odpovědi. Oděvní firmy, které se nezdráhají informovat o podmínkách výroby svého oblečení, oproti tomu sdílejí fotky ze své produkce s hashtagem #imadeyourclothes a ukazují tak svým zákazníkům ty, kdo jejich oblečení vyrábí. Letošní manifest připadá na 24. až 30. dubna 2017, tak obraťte svoje triko také a ukažte všem, kdo vám ho ušil, protože i váš oděv má příběh a vy jste, chtě nechtě, jeho součástí.

Nezadržitelně do Čech

Téma zodpovědného módního průmyslu se prostřednictvím celoročních aktivit popularizuje i u nás. Vzniká stále více kampaní, hnutí, pup-upů, workshopů, marketů, kde se můžete o tématu dozvědět více a alternativní módu nakoupit. Jednou z akcí, která se v Čechách těší velkému úspěch, je Sustainable Fashion Day, sezónní event v rámci Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který přináší atraktivní, udržitelné a etické oblečení. Jeho cílem je poskytnout odborníkům i veřejnosti vzdělání v oblasti udržitelné módy a nabídnout praktická řešení, jak změnit vlastní šatník, způsob navrhování oděvů či řízení módní značky, protože právě nezávislí designéři a lokální výrobci hrají v branži udržitelné módy stěžejní roli.

Udržet šatník na uzdě

Každý den se primárně rozhodujeme o třech věcech: co budeme jíst, jak se dopravíme z místa na místo a co si vezmeme na sebe. Oblékat se je naší primární potřebou, ale co to zkusit to jinak? Zde jsou tři tipy, jak začít s udržitelným šatníkem:

  • Vytvořte si ve svém skříni kvalitní základnu.
  • Upcyklujte a vyrobte si sami.
  • Nakupujte z druhé ruky, prodejte či darujte oblečení.

Dobře vybrané kousky budou tvořit základní kámen vašeho šatníku i několik let. Pokud si s tím nebudete vědět rady, poproste o radu třeba kamarádku nebo zkuste služby módní stylistky. Kam za autorskou módou? Odivi, Pietro Filipi, Leeda, Czech Labels & Friends.

Nebojte se přešít si starou košili nebo vytunit džny, které už nenosíte. Návodů, jak na to, je plný internet a ve městě mnoho workshopů. Jistě vám poradí ve WIN WIN Love, Lubica Skalská nebo Recycle with love.

V Praze je nespočet second handů, ale záleží pouze na vás, jaký styl a kvalitu preferujete. Nikdy nevíte, jaké kousky tam objevíte. Doporučujeme navštívit například Mint, Slow bazar, Boho Vintage Concept Store, Scoro Coco. Pokud máte staré oblečení, které už vážně nevyužijete, pošlete ho dál! Kontejner na textile máte jistě kousek od domu.

Pojďme se společně těšit z módního průmyslu, který je krásný nejen navenek, ale i uvnitř.