Divoký Island

3 oblasti, které nesmíte minout.

Divoký Island

11. 09. 2016 Jan Čermák Cestování

Čas od času se objeví nabídka letenek na Island za cenu, které nelze odolat. Při pohledu na mapu může člověk podlehnout dojmu, že týden bude na tenhle zdánlivě malý ostrov stačit. To by ale byla škoda. Za sedm dní sice můžete Island objet kolem dokola (ať už ve směru hodinových ručiček, nebo obráceně), nicméně to bude putování spíše v japonském stylu. Tedy od selfie k selfie. Anebo se zaměříte na místa v rozumné dojezdové vzdálenosti od Reykjavíku, ale narazíte na davy turistů naložených do autobusů, které míří do těch nejzprofanovanějších atrakcí typu „Zlatý okruh“ nebo Modrá laguna.

Existují ale tři oblasti, které určitě stojí za vidění a které si budete vychutnávat v podstatně větším klidu. Každá z nich se dá zvládnout za dva dny, což dá dohromady další týden dovolené. Nebudete ale litovat.

1. Klobouk z Harryho Pottera

Poloostrov Snæfellsnes leží sice poměrně blízko hlavního islandského města, ale nespravedlivě zůstává tak trochu stranou pozornosti návštěvníků. Přitom se o něm říká, že je jakousi zmenšenou verzí celého Islandu. Najdete tu hory v čele s ikonickým Kirkjufellem ve tvaru klobouku z Harryho Pottera, ledovec Snæfellsjökull známý z Verneovy Cesty do středu Země, kráter neaktivní sopky se sexy jménem Saxhóll, na němž máte za větrného počasí pocit, že se každou chvíli vznesete k výšinám, nádherné pobřeží mezi osadami Hellnar a Arnarstapi, vodopády, rybářská městečka, kostelíky různých barev a stylů nebo také tuleně na pláži s exoticky znějícím označením Ytri-Tunga. A rodinnou restauraci Gamla Rif, kde v báječné atmosféře vaří tu nejlepší rybí polévku široko daleko.

2. Komáří jezero a soukromá lázeň

Podobně rozmanitá nabídka se nachází i v okolí jezera Mývatn v severovýchodní části země. Jezero poseté tzv. pseudokrátery je malebné samo o sobě, i když vás v jeho bezprostřední blízkosti můžou potrápit otravné mušky. Ačkoli Mývatn v překladu znamená „Komáří jezero“, tyhle malé potvory nekoušou.

Pokud vás na Islandu lákají místa spojená s geotermální aktivitou a sopečnou činností, tady si přijdete na své. V podstatě za humny se rozléhá sice nevelké, ale působivé geotermální pole Hverir, kde to bublá, klokotá, vře, doutná a hraje neobvyklými barvami. Máte pocit, že jste buď v pekle, nebo na jiné planetě. Jen se nenechte zmást tím, že se o tomto místě píše pod dalšími třemi názvy: Námaskarð, Námafjall a Hverarönd.

Místní využívají vznikající tepelnou energii v nedaleké přírodní pekárně chleba. Jsou to v podstatě jen díry v zemi zakryté dřevěnými a kamennými pokličkami, takže pokud o nich nevíte, ani si jich nevšimnete.

Lávové pole Leirhnjúkúr je plné ostrých vyvřelin o různých tvarech i barvách, mezi nimiž to tu a tam doutná, jinde se rozvaluje pastelově zbarvené jezírko, procházíte kolem rozbořeného kráteru vyhaslé sopky.

Velmi příjemným osvěžením je pak přírodní termální koupaliště Jarðböðin, které se v lecčems vyrovná mnohem známější Modré laguně. Tady ale zaplatíte podstatně méně za vstup, nemusíte návštěvu rezervovat předem a hlavně si budete mléčně tyrkysovou vodu o teplotě 38°C vychutnávat s nesrovnatelně menším počtem lidí. A můžete si dopřát i vychlazené pivo, které vám plavčici donesou až pod nos.

Jen o pár kilometrů dál si budete připadat jako na Měsíci. Lávové pole Leirhnjúkúr je plné ostrých vyvřelin o různých tvarech i barvách, mezi nimiž to tu a tam doutná, jinde se rozvaluje pastelově zbarvené jezírko, procházíte kolem rozbořeného kráteru vyhaslé sopky.

A na dohled odsud láká k procházce kráter vulkánu Krafla naplněný působivě tyrkysovým jezerem. Říká se mu Víti neboli Peklo. Procházka není náročná a určitě stojí za to. Stejně jako výlet k vodopádům Dettifoss a Selfoss. I když už budete mít za sebou několik islandských vodopádů, tady vám stejně spadne brada. Dettifoss je totiž považován za jeden z nejmohutnějších v celé Evropě a jeho kouzlo spočívá i v tom, že se můžete velmi jednoduše dostat až ke jeho divoké hraně. Jen minimum turistů dojde ještě o kilometr dál, kde se rozléhá vodopád Selfoss. Je sice nižší, ale omráčí množstvím menších vodopádů uspořádaných do jakési podkovy.

3. Brodění za duhovým pokladem

Obě výše uvedené oblasti zvládnete navštívit běžným vozem. K výpravě do Landmannalaugaru, duhového pokladu ve vnitrozemí, už se ale neobejdete bez čtyřkolky s vysokou světlou výškou, protože je nutno překonat několik rozvodněných brodů. Pokud si takový vůz kvůli jednomu výletu půjčovat nehodláte, nebo si na brodění netroufáte, lze využít robustní autobus, který jezdí v letní sezoně několikrát denně tam i zpět.

Odměnou za lehce nekomfortní cestu je nádherná krajina, jejíž dominantou jsou hory hrající různými barvami – odtud označení „Duhové hory“. Samotný kemp (pětihvězdičkový hotel tady nečekejte) se nachází přímo mezi nimi. K prozkoumání je připraveno několik pěších stezek různých délek i náročností. Ti nejzdatnější se mohou vydat na čtyřdenní trek Laugavegur do údolí Þórsmörk, který je řazen mezi nejkrásnější túry světa. Nicméně i jednodenní výšlapy v dosahu kempu stojí rozhodně za to a svému znavenému tělu můžete po jejich zdolán dopřát vítaný relax v přírodním termálním jezírku jen pár desítek metrů od svého stanu.

A ještě jeden postřeh na závěr. V červnu a červenci je celý Island posetý modrofialovými lány lupin neboli vlčího bobu. Ty dodávají krajině ještě působivější ráz, i když sem tahle rostlina vlastně tak úplně nepatří. Dostala se sem lidským přičiněním až v roce 1945, aby obohatila místní půdu o dusík, a mnozí ji dnes považují za nežádoucího vetřelce. Není tedy od věci naplánovat si cestu právě na začátek léta, i když je to na Islandu zároveň ta nejsilnější turistická sezona.

Jak se tam dostat z Prahy?
Z Prahy bohužel aktuálně neexistuje přímé letecké spojení, ale několik aerolinek nabízí lety z nedalekých letišť, například z Berlína, Norimberka či Katovic.

Kolik stojí letenka?
V promo akcích low-costových aerolinek se dají letenky pořídit už od tří tisíc korun. Standardní ceny se pohybují kolem 8 - 13 tisíc včetně odbaveného zavazadla.

Čím se tam platí?
Oficiální měnou je islandská koruna (ISK), ale hotovost v podstatě nepotřebujete, neboť i na odlehlých místech se dá platit kartou.

Jaký je kurz?
1 ISK = 0,20 Kč

Kolik stojí pivo?
0,5 litru v restauraci kolem 1 000 ISK, tedy cca 200 Kč