Selfie jako umělecké dílo

Selfie jako umělecké dílo

Vyrazte do Londýna na unikátní výstavu děl, která mobilem tvoříme každý den.

Aneta Štefánková
KategorieDesign

Myslíte, že se selfies objevily až spolu s chytrými telefony v moderní digitální době? Nikoliv, vlastní portréty vytvářeli už velcí mistři jako Rembrandt nebo Van Gogh. Unikátní průřez historií selfies mapuje výstava v londýnské galerii moderního umění Saatchi. A její součástí jsou i návštěvníci.

Vlastní autoportrét malířky Fridy Kahlo nebo Vincenta Van Gogha, který sám sebe zvěčnil s obvázaným uchem, ale také George Harrison před indickým palácem Tadž Mahal, skupinové selfie s americkou prezidentskou kandidátkou Hillary Clintonovou nebo herec Benedict Cumberbatch, který vběhl do společné fotky členů kapely U2 na předávání Oscarů.

To je jen ukázka výjevů, které budou k vidění na nové výstavě „From Selfie to Self-expression“ v londýnské galerii Saatchi. Ač chce expozice připomenout historii sebeportrétování, poukazuje hlavně na rostoucí roli smartphonu jako uměleckého prostředku.


„Smartphony se staly nástrojem uměleckého vyjádření. Selfie generace se stává sebe-vyjadřující generací, protože každý z nás usiluje o nalezení a následné sdílení své vnitřní tvořivosti prostřednictvím jednoho uměleckého nástroje, ke kterému máme všichni přístup: smartphonu,“ popisuje Glory Zhang z technologické společnosti Huawei, která je partnerem výstavy.


Součástí je i fotografická soutěž pro širokou veřejnost, která bude vyhlášená na vernisáži výstavy 31. března. Účastníci mohli na Instagramu zveřejňovat co nejoriginálnější selfies s hashtagem #SaatchiSelfie. Nejlepší díla budou součástí expozice a vítězové získají nejnovější smartphone Huawei.

Výstava v londýnské galerii Saatchi trvá od 31. března do 30. května 2017.

Sleva 20%

Staň se členem věrnostního programu Centra Chodov a získej 20% slevu na všechny nezlevněné produkty v Nike Store

Více o obchodu

Sleva platí jen pro členy věrnostního programu. V případě, že jimi nejste, stáhněte si naši aplikaci.

Stáhnout aplikaci Přidat se online