Selfie jako umělecké dílo

Vyrazte do Londýna na unikátní výstavu děl, která mobilem tvoříme každý den.

Selfie jako umělecké dílo

30. 03. 2017 Aneta Štefánková Design

Myslíte, že se selfies objevily až spolu s chytrými telefony v moderní digitální době? Nikoliv, vlastní portréty vytvářeli už velcí mistři jako Rembrandt nebo Van Gogh. Unikátní průřez historií selfies mapuje výstava v londýnské galerii moderního umění Saatchi. A její součástí jsou i návštěvníci.

Vlastní autoportrét malířky Fridy Kahlo nebo Vincenta Van Gogha, který sám sebe zvěčnil s obvázaným uchem, ale také George Harrison před indickým palácem Tadž Mahal, skupinové selfie s americkou prezidentskou kandidátkou Hillary Clintonovou nebo herec Benedict Cumberbatch, který vběhl do společné fotky členů kapely U2 na předávání Oscarů.

To je jen ukázka výjevů, které budou k vidění na nové výstavě „From Selfie to Self-expression“ v londýnské galerii Saatchi. Ač chce expozice připomenout historii sebeportrétování, poukazuje hlavně na rostoucí roli smartphonu jako uměleckého prostředku.

„Smartphony se staly nástrojem uměleckého vyjádření. Selfie generace se stává sebe-vyjadřující generací, protože každý z nás usiluje o nalezení a následné sdílení své vnitřní tvořivosti prostřednictvím jednoho uměleckého nástroje, ke kterému máme všichni přístup: smartphonu,“ popisuje Glory Zhang z technologické společnosti Huawei, která je partnerem výstavy.

Součástí je i fotografická soutěž pro širokou veřejnost, která bude vyhlášená na vernisáži výstavy 31. března. Účastníci mohli na Instagramu zveřejňovat co nejoriginálnější selfies s hashtagem #SaatchiSelfie. Nejlepší díla budou součástí expozice a vítězové získají nejnovější smartphone Huawei.

Výstava v londýnské galerii Saatchi trvá od 31. března do 30. května 2017.