Pátrač s kamerou

Při natáčení nemám strach, je to adrenalin, říká reportér Janek Rubeš

Pátrač s kamerou

01. 04. 2017 Aneta Štefánková Inspirace

Musel jste někdy využít služeb bodyguardy? A jak to vypadá s nepoctivými taxikáři? Tyto a spousty dalších dotazů zodpovídal zaplněnému hledišti v úterý 28. března v rámci akce Unexpected Talks v Centru Chodov investigativní reportér Janek Rubeš. Jako jeden z prvních začal v Česku natáčet virální videa jako člen dua Noisebrothers, je také autorem úspěšných pořadů třeba Život v luxusu nebo Praha vs. Prachy na internetové televizi Stream. Po akci nám Janek Rubeš dal ještě speciální rozhovor.

Janku, čím teď hlavně žijete?

Stále žiju svou prací, kterou si užívám! Zároveň chci co nejvíc cestovat, neb to považuji za nejlepší investici peněz. Každý druhý víkend se snažím někam vyrazit. Ideálně na místa, kde jsem ještě nebyl. Letos to byl Dublin a ještě chci stihnout Lisabon a Stockholm.

Proslavil jste se hlavně reportážemi Praha vs. prachy, kde jste odhaloval podvody taxikářů. Jak se situace teď vyvíjí?

Aktuálně je obžalovaných šest bývalých taxikářů a jeden úředník. Hrozí jim poměrně velké tresty, ale pro mě je zásadní, že žádný z nich už nepodvádí turisty. Bohužel, nepoctivých řidičů je po celé Praze stále dost a město s nimi nic nedělá.

Kvůli vašim reportážím vám hrozily i žaloby, což asi pro nikoho není příjemný pocit. Jak snášíte tento tlak? Je to pro vás stres, nebo spíš zadostiučinění, že vaše práce má smysl?

Věřte tomu nebo ne, ale žádná žaloba nikdy nepřišla. Bylo mnoho předžalobních výzev, ale ty byly většinou úsměvné. Naštěstí máme v Seznamu úžasné právní oddělení, které nás vždy ochraňuje před těmito vykuky. Jako tlak to neberu, spíš jak zmiňujete. Když správně upozorníte na špatnost, chtějí se hned soudit.

Měl jste při natáčení nějaké reportáže skutečně strach?

Není to strach jako spíš adrenalin. Velice mi v tom pomáhal kolega Markus, který věděl, kdy má cenu do jaké situace jít a kdy ne. Když mi pan Jelínek vyhrožoval u svého auta v ulici Pařížská, bylo to nepříjemné, ale strach to nebyl. Spíš zoufalost, že to nikoho nezajímá.

V současnosti točíte reportáže Honest Guide, tedy průvodce po Praze po místech, která máte rád. Často ale turisty také varujete, třeba na nevýhodné kurzy ve směnárnách nebo na předražené pivo. Chcete turisty skutečně zachraňovat, nebo to děláte prostě pro zábavu?

Pořad Honest Guide, který vytváříme s Honzou Mikulkou je něco, co mě nekonečně naplňuje a děla obrovskou radost. Nemyslím, že by se zábava a záchrana turistů měly vylučovat. Naopak. Snažím se pomáhat turistům zábavnou formou. Nakonec to baví nejen nás, ale i je. V případě směnárny, která okrádá turisty na Staroměstském náměstí, se dokonce někteří turisté zapojili a pomáhali nám odrazovat další od směny peněz. Když jsem se ptal, proč nám pomáhají, řekli, že je to dobrá věc a ještě je to baví.

Když cestujete do zahraničí, vyhledáváte si podobná videa, abyste nenaletěl zase vy?

Ano! A to je přesně důvod proč vznikl Honest Guide. Videa sice hledám, ale málokdy jsem našel video, které by odpovědělo rychle na základní otázky, které si o destinaci vyhledávám. Tak nás s Honzou napadlo, že je to díra na trhu a mohli bychom ji zaplnit.

Máte nějaký profesní sen?

Když jsem dával první rozhovor v životě pro itbiz.cz, mým cílem bylo video, které by mělo 1 milion zhlédnutí. To bylo v roce 2007. Teď nevím. Není to sen, spíš cíl, a tím je zavřít směnárnu na Staroměstském náměstí a to se mi letos podaří, o tom jsem přesvědčen.

Akce Unexpected Talks se koná v Centru Chodov vždy poslední úterý v měsíci. Příště, v úterý 25. dubna, vystoupí na Unexpected Talks Marek Dvořák - producent, režisér, pořadatel festivalu CineTube a zakladatel studia Markusfilm, které se zaměřuje na reklamní tvorbu.