Brazílie není jen o karnevalu

Nazujte žabky Havaianas a prozkoumejte ji!

Brazílie není jen o karnevalu

11. 09. 2016 Tereza Pidrmanová Cestování

Bom dia! Stát v Jižní Americe, který hostil poslední olympiádu, by svou rozlohou byl schopen pojmout sto Českých republik. Brazílie není známá jen díky karnevalu, fotbalu či kávě, teplé a slunečné podnebí se vtisklo do povahy Brazilců, jejichž temperament a přátelsku povahu lze nejen obdivovat, ale také se jí nechat pohltit a inspirovat. Na ulici spatříte hloučky mladíků cvičících capoeiru, brazilské umění spojující tanec a bojové prvky, a opodál sedící muže, kteří hrají pod listy žlutých žakarand šachy.

Ráj pro kávoholiky

Brazilci milují kávu. Ať už jdete po rušných ulicích brazilských měst, nebo zavítáte na odlehlý venkov, vždy narazíte na místní posedávající před domy, kteří usrkávají kávu a baví se. Brazílie patří k největším producentům kávy na světě, kávové plantáže tu mají ty nejvhodnější podmínky. Je proto trochu paradoxem, že samotní Brazilci pijí kávu spíše nevalné kvality. Tu výběrovou posílají do světa, abychom se i my, Evropané, mohli alespoň na chvíli přenést do této exotické země prostřednictvím plné chutě a vůně kávy.

TIP! Kam za skvělou kávou?

Je však mnoho brazilských podniků, kde chuť výběrové kávy je dokonalá. Například v kavárně Coffee Lab ve čtvrti Vila Madalena v Sao Paulu naleznete oázu klidu. Usměvavý personál se vás po příchodu zeptá, zda jste tu poprvé a pokud přikývnete, přinese vám dvě identické kávy ve velkém a malém hrníčku. Poté se na vlastní chuť přesvědčíte, že stejná káva servírovaná v rozdílných velikostí hrníčků chutná jinak. Je to tím, že velkou část výsledné chuti kávy tvoří aroma, které se po různě velkých stěnách nádoby odlišně rozvine.

Brazilská kuchyně

Téměř v každém pokrmu naleznete maso, ať vepřové nebo hovězí, které je v Brazílii oproti naší zemi levné. Ale i ti, kteří mají rádi lehčí kuchyni, si přijdou na své. V supermarketech je výběr zeleniny a ovoce tak pestrý, že se opět nemůžete ubránit srovnávání s nabídkou u nás. Našinec často nedokáže jednotlivé druhy definovat, a je pak pro něj velkým překvapením, že to sladké, šťavnaté ovoce s peckou uvnitř, které se jmenuje cajú, obsahuje oříšek kešu. Vedle sladkého manga, nebo velkého zeleného abacate, je v Brazílii velmi oblíbené Açai (čti: asají), superpotravina a hit ve zdravé výživě. Plody brazilské rostliny, která roste výhradně v amazonském deštném pralese, mají temně fialovou barvu a jsou bohaté na antioxidanty, vitamíny a omega mastné kyseliny. Tuto pochoutku si lidé dopřávají nejčastěji v podobě ledového nápoje téměř na každém rohu. Dobrou zprávou je, že si Açai můžeme dopřát už i v pražských podnicích.

Brazílie patří k největším producentům kávy na světě, kávové plantáže tu mají ty nejvhodnější podmínky. Je proto trochu paradoxem, že samotní Brazilci pijí kávu spíše nevalné kvality.

Stavby jak z jiné planety

Samozřejmě velmi záleží na tom, co návštěvník země preferuje, zda spíše kulturu a zážitky z měst, nebo divokou přírodu, ale za návštěvu zcela jistě stojí metropole Brasília. Hlavní město nechal postavit tehdejší prezident Juscelino Kubitschek, potomek českého emigranta, v padesátých letech 20. století doslova na zelené louce. Do vnitrozemí státu bylo přesunuto z Rio de Janeira. Na projektování města se podílel významný brazilský architekt Oskar Niemeyer, jehož stavby najdeme po celé Brazílii. Avšak tady, v městě Brasília, se stavby stávají výkladní skříní jeho talentu a umění. Pokud do města přilétáte, určitě vám neunikne, že celé město má tvar letadla a je postaveno dle jednotlivých sektorů a bloků. Čtvrti jsou v něm hotelové, vládní, nemocniční či komerční. Bez auta je život v Brasílii, podobně jako třeba ve Spojených státech, komplikovaný, protože vzdálenosti jsou zde velké a systém hromadné dopravy pro turistu nepřehledný. Pro chodce bohužel město není uzpůsobené a rozdělení do jednotlivých sektorů komplikuje návštěvníkovi pohyb po městě. Ale i přes tyto drobné nepříjemnosti je Brasília neskutečným dílem, které je zapsáno na seznamu UNESCO, jako jediné město postavené ve 20. století. Stačí se nechat unést futuristickými liniemi Niemayerových staveb a člověk na všechny překážky zapomene.

Diamantový park a největší vodopády

Nádhernou přírodu a klid, který každý městu uvyklý člověk, občas potřebuje, nabízí Národní park Chapada Diamantina ve státě Bahia. Jak už z názvu napovídá, jde o o přírodní rezervaci, kde se dříve nacházela diamantová naleziště. Na rozloze 1 520 kilometrů čtverečních se rozprostírá dechberoucí příroda. Nezapomenutelný je pohled na stolové hory, prozkoumávání rozsáhlých jeskynních komplexů nebo osvěžení u vodopádů. Kdo se vydá k hranicím s Argentinou a Paraguayí, může navštívit největší systém vodopádů na Zemi, Foz do Iguaçu. Každoročně sem přijdou statisíce turistů, kteří se nechají unést silou a velikostí vodní masy. Vodopády jsou přístupné jak z brazilské, tak z argentinské strany.

Na návštěvu Brazílie člověk nezapomene asi do konce života. Je potřeba se však připravit na to, že kvůli její rozloze budete muset často vybírat mezi tím, co chcete vidět a co už není ve vašich silách. Jedno je však jisté. Brazílie vás klidnými nenechá. Chytí vás za srdce a nepustí. Do vzpomínek se vám vryjí veselé tóny samby, vůně moře, barevnost měst i divokost přírody.

Jak se tam dostat z Prahy?
Z Prahy se do Brazílie (Ria nebo Sao Paula) lze dostat s několika společnostmi, např. s Alitalia, Air France či Lufthansa. Pokud si však vyberete odletovou destinaci ze sousedních států, často se dostanete na příjemnější cenu letenky.

Kolik stojí letenka?
Akční ceny letenek začínají již na 12 000 Kč

Čím se tam platí
1 REAL

Jaký je kurz?
1BRL = 7.4170 Kč

Kolik stojí pivo?
Obecně v Brazílii nakoupíte základní potraviny za nižší cenu než u nás. Brazilské pivo (např. Skol či Brahma) vás v marketu vyjde přibližně na 30 Kč.

Co přivézt jako suvenýr?
Kromě ikonických žabek Havaianas, které vlastní téměř každý Brazilec, je skvělým dárkem láhev Cachaçi (destilát z cukrové třtiny), ze které lze namíchat s pomocí limety, třtinového cukru a ledu osvěžující koktejl Caipirinha. Saude!