Na stylistu nedám dopustit

Stand-up komik Miloš Knor si ohledně módy rád nechá poradit.

Na stylistu nedám dopustit

01. 05. 2017 Redakce Inspirace

Po revoluci rozvážel Coca-Colu v rakouském Linci, pak ale uspěl v konkurzu pořadu Na stojáka a začal se věnovat kariéře stand-up komika. Dnes má Miloš Knor vlastní uměleckou agenturu Komici s.r.o. a uvádí i novinkové představení One Knor Show. Těsně před Velikonocemi vystoupil v rámci akce Unexpected Comedy v Grand Kitchen Centra Chodov. Ještě před akcí nám poskytl rozhovor, který se týkal (možná trochu překvapivě) hlavně módy.

Miloš Knor zaujme na první pohled dvěma věcmi: osobitým stylem pro humor a vytříbeným módním vkusem. V něm ale spoléhá na povolený doping, má totiž vlastního stylistu Martina Gruntoráda, který se mu o šatník stará.

Jaké od vás stylista dostal zadání?

Vymyslet mi osobní styl. Nejsem zastáncem toho, aby člověk zasahoval do profesí, kterým nerozumí. Jak se říká v Černých baronech: Na každú robotu je nám treba špecialistou. Svěřil jsem se tedy do rukou stylistovi, aby rozhodl, jestli budu chodit tak nebo onak. A já mu do toho nekecám.

Do výběru oblečení mu skutečně nezasahujete?

Nechávám to na něm, vlastně vůbec nechodím do obchodů. Stylista vše vybere, přiveze k nám domů a já si vyberu, co se mi líbí. Ušetří mi to spoustu času, protože jsem vysoký a mám velké nohy, takže vybrat správnou velikost není snadné. Naše schůzky probíhají zhruba třikrát ročně, obvykle před začátkem nového ročního období. Obléká nejen mě, ale i moji manželku. Kromě toho mu můžu kdykoliv zavolat, když se potřebuji poradit, co si vzít na sebe třeba na nějakou akci. Martin je kreativní, dělá si to po svém a já mu důvěřuji. Samozřejmě jsem si za tu dobu, co spolu spolupracujeme, oblíbil některé značky, třeba Karla Lagerfelda.

Máte jako stand-up komik nějaký dress code?

Já vystupuji sám za sebe, nehraji žádné postavy, tak můžu mít na sobě cokoliv. Samozřejmě beru v úvahu akci, na které vystupuji. Když jsem ve Španělském sále, vezmu si oblek jako ostatní. Na motorkářský sraz si zase vezmu tričko a džíny. Oblečení by určitě nemělo být výraznější než to, co říkám.


Máte svá vystoupení přesně připravená, nebo je prostor pro improvizaci?

Ve chvíli, kdy přijdu na pódium ještě vůbec nevím, co budu říkat. Podívám se na diváky a vyberu to, co by se jim mohlo líbit.

Podle jakých parametrů se rozhodujete?

Je to čistě o pocitu, nemám na to žádná měřítka. Přijdu, vidím publikum a v ten moment se rozhodnu. Dřív jsem vystupoval se Zuzanou Bubílkovou a zjistil jsem, že starší lidi mají rádi, když se s nimi jedná, jako by jim bylo dvacet. Neříkám nic moc vtipného, vlastně jen popisuji věci, které vidím já. Mám štěstí, když lidé vidí stejné věci a přijde jim to vtipné. V základu mám připravené zhruba 3,5hodinové vystoupení, z kterého vybírám, někdy sklouznu jinam, někdy se to různě košatí. Mnohdy někdo z publika zakřičí téma, které do vystoupení ještě zakomponuji.

Jak vybíráte témata pro svá vystoupení? Co vás inspiruje?

Teď hodně sleduji zprávy a veřejné dění. Takže něco slyším v rádiu nebo vidím z auta, a to pak komentuji vlastním názorem. Mně to kolikrát vtipné nepřijde, jsou to většinou věci ze života. Ale lidi se smějí. Zaplaťpánbůh.

Prý byste rád prorazil i v zahraničí. Prozradíte víc?

Chtěl bych zkusit dělat stand-upy v Německu. Občas už vystupuji, ale chtěl bych víc. Byl jsem jako host v rakouské televizi a zjistil jsem, že dokážu lidi pobavit.

Půjdu někam na konkurz a zkusím to.

Kde jste se naučil tak výborně německy?

Dlouho jsem pracoval v Rakousku, ale svoji němčinu bych neoznačil za výbornou. A začátku vystoupením tam lidem vždycky řeknu, že německy moc neumím, nehraju si na Němce. Říkám ji: když se vám to nebude líbit nebo mi nebudete rozumět, klidně odejděte. Už bych to tam měl rozjet, když o tom pořád mluvím.