Dopřejte hezký podzim vašim botám

Dopřejte hezký podzim vašim botám

19. 10. 2017 Redakce Móda

Déšť, bláto a mokré listy na zemi se střídají se sluníčkem a naše boty trpí. Správná péče je zásadní, pokud chcete, aby vám pár bot vydržel nejen až do zimy, ale i do příštího roku. I kvalitní boty můžete bez péče zničit a na druhou stranu, i levnější pár můžete uchovat celé roky!

Impregnace pro semiš

Semiš a nubuk jsou na péči náročný materiál, i když je venku hezky. Při nesprávné péči se snadno ošoupe, poničí a ztratí svůj lesk a hladkost. Vždy při nákupu nových bot z tohoto materiálu použijte správnou impregnaci – buď přímo na semišové boty, nebo jakoukoliv voděodolnou. Pokud projdete vodou a deštěm, doma pečlivě boty osušte papírovým ubrouskem – ale nedrhnout, pouze jemně přikládat. Nečistoty jako třeba bláto půjdou po uschnutí snadno očistit jemným kartáčkem. Impregnaci používejte pravidelně.

Kůži je potřeba promašťovat

Kůže, ze které jsou ušité vaše boty sice prošla mnoha úpravami, ale i přesto je to stále kůže. Aby si udržela své vlastnosti, je potřeba ji pořádně promašťovat. Krom krému v barvě bot je skvělé pořídit si klasický tuk na hladkou useň a jednou do měsíce boty pořádně vyčistit, tuk vetřít do kůže a nechat je proschnout. Co se každodenní péče, kůže je odolná a proto stačí otřít od nečistot a přejet samolešticí houbičkou. Jednou do týdne je dobré udělat průběžnou údržbu – barevný krém, leštění a impregnace.

Látkovým botám pomůže nejlíp pračka

Mnoho z nás bude ještě do podzimního počasí vyrážet v teniskách a pokud se držíte módy, asi si neodpustíte bílé. Nicméně, stačí jedna procházka podzimním počasím a boty vůbec bílé nebudou. Jsou-li z kůže, nebo umělé kůže, pomůže stejná péče jako u klasických bot – s trochou pečujícího bílého mléka. Látkové můžete buď očistit kartáčkem, ale většinu tenisek se nemusíte bát jednou za čas hodit do pračky. Sundejte z nich tkaničky a dejte prát na mírný cyklus a ne více, než na 30 stupňů. Po vyprání je vycpěte novinami a nechte proschnout.

Jak se starat o boty celoročně?

Některé tipy o péči o boty nemusíte využívat jen ve špatném počasí. Kupříkladu, pokud si některého páru skutečně vážíte, pořiďte si do nich vložky. Tak budete chránit vnitřek boty. Nikdy nenechávejte boty schnout u zdroje tepla – dát si lodičky na topení je o rozlepení podrážky. Jestliže máte navít podrážky z kůže, nezapomínejte na ně používat impregnaci.
Pokud nosíte boty celý den, často se v nich také pořádně zapotíte. Nenoste stejné boty více, jak dva dny za sebou. Také si potřebují odpočinout.