Srí Lanka - Perla Indického oceánu

Deset věcí co si zamilujete a na co si dávejte pozor.

Srí Lanka - Perla Indického oceánu

19. 09. 2016 Lenka Fučíková Cestování

Dalo by se říct, že Srí Lanka je nový Egypt. Určitě i vy máte ve svém okolí hned několik známých, kteří tento malý ostrov v poslední době navštívili. Dostupné letenky, nízké ceny a relativně krátký let na exotiku, to je jen pár důvodů, proč jako svoji příští destinaci zvolit zrovna ‚Perlu Indického oceánu‘. Přinášíme vám pár tipů, co byste neměli vynechat a na co si naopak jako turista - cestovatel, dávat pozor.

Co si zamilujete

Kromě nádherné přírody a buddhistických chrámů známe spoustu dalších důvodů, proč stojí za to vyrazit zrovna na Srí Lanku.

Neomezený přísun čerstvé kokosové vody: Mladé kokosy, které pořídíte na každém kroku v přepočtu za 10 Kč, vám budou po návratu domů rozhodně chybět.

Superpřátelskost místních: Když se vás opakovaně ptají cizí lidé na ulici “Where are you going?” - tedy “Kam jdete?”, přijde vám to zpočátku divné, ale po čase si zvyknete a ke konci pobytu jim otázku možná i oplatíte. Srílančané, zejména tedy ti v neturistických oblastech, musí mít neustálý přehled o svém okolí a nic jim neunikne. Jsou neuvěřitelně pohostinní a jako personál v hotelu nebo guesthousu výjimečně ochotní a pozorní.

Ovocné orgie: Papája, melouny, desítky různých druhů banánů… to je jen zlomek bohaté srílanské ovocné palety. Jestli narazíte na mangosteen, nezapomeňte ho vyzkoušet! Toto přírodní antihistaminikum je jedno z nejlahodnějších druhů ovoce na ostrově.

Opuštěné dlouhé pláže: I když je Srí Lanka plná turistů, pořád se zde dají nalézt krásné opuštěné pláže, na kterých budete mít soukromí. Za půjčení lehátek na plážích se například na úplném jihu v Tangalle nic neplatí, stačí si dát drink nebo jídlo. Oceán je zde divoký, což ocení zejména surfaři.

Buddhové: Jsou všude. Od miniaturních sošek na kapotách autobusu, po několikametrové pozlacené obry v Dambulle. Jen pozor - s Buddhou není povoleno se fotit a pokud tento zákaz porušíte, hrozí vám velké nepříjemnosti.

Výhledy na čajové plantáže: Chuť Cejlonu, jak se ostrovu říkalo dříve, je známá i těm, co nikdy neopustili Českou republiku. A to třeba z ranního šálku čaje Lipton či Dilmah. Vychutnejte si černý čaj nad mraky třeba na vyhlídce Lipton's Seat u Haputale, kde sir Lipton údajně rád trávil svůj volný čas. Výhledy na plantáže jsou úžasné.

Tuktuky, které vás dovezou kamkoliv: Tuktuk vás bude vozit půl dne po čajových plantážích a zaplatíte za to asi jako za polední menu v průměrné české hospodě. Vždy je třeba domluvit si cenu předem, a vždy se dá smlouvat.

Masáže, ayurvéda, jóga: Na Srí Lanku se často jezdí i na komplexní očistné ayurvédské pobyty. Terapie zahrnuje například cvičení jógy, popíjení bylinných lektvarů a každodenní masáže. V extrémnějších případech však může být detox navázán i na léčbu pijavicemi nebo ohněm. Pokud podstupujete terapii ze zdravotních důvodů, měla by trvat aspoň deset dní a hledejte opravdu seriózní ayurvédské centrum. Pokud si chcete pouze užít dovolenkový relax, málokde jinde najdete tak dostupné a příjemné masážní a beauty rituály.

Rice and curry: Srílančané nepoužívají příbory a je fascinující pozorovat, jak si prsty upěchují hroudičku rýže, promíchají ji s curry a pak ji obratně vloží do úst. Rice and curry je zde tradiční pokrm a zpočátku si zamilujete, když dostanete při jeho objednávce na stůl 5-6 různých mističek, ze kterých budete postupně ochutnávat. Na mnoha místech však ani nic jiného k jídlu nekoupíte, takže po dvou týdnech pobytu na Srí Lance si už možná s chutí dáte třeba pro změnu salát (mimochodem, určitě zde vyzkoušejte zeleninový salát, který dělají ze zelí, rajčete, ananasu a mrkve - překvapivě vynikající kombinace!).

Opice: Na každém kroku, zejména v okolí Kandy nebo Sigirie. Neuvěřitelně roztomilé a fotogenické.

Srílančané nepoužívají příbory a je fascinující pozorovat, jak si prsty upěchují hroudičku rýže, promíchají ji s curry a pak ji obratně vloží do úst.

Potenciální kazy na kráse vaší dovolené

Srílančani disponují širokou paletou triků, jak se na účet svých turistů obohatit a zároveň i trošku pobavit. Vzhledem k tomu, že průměrný řidič tuk tuku si zde vydělá za měsíc v přepočtu asi 1000Kč, je pochopitelné, že zdánlivě bohatý turista je pro mnohé šmelináře velkým lákadlem.

“Herbal gardens” - Nenechte se zlákat zázračnými depilačními mastmi, díky kterým mají údajně místní buddhističní mniši tak krásně holé a lesklé hlavy. Může se vám totiž stát, že v krabičce, za kterou dáte nehoráznou sumu, najdete obyčejný Veet.

“Spice gardens” - Ve spice garden vám nejdříve ukážou, jak pracné je ručně vyrábět skořici a pak vám jí prodají za desetinásobnou cenu oproti supermarketu. Když ji však doma ochutnáte, ukáže se, že je to jen namletá obyčejná kúra stromu.

Dvojí ceny - Z trhu sice můžete odcházet s tím, že jste si usmlouvali super výhodný nákup, pokud se však pochlubíte svým místním známým, tak se vám vysmějou.

Mniši - Buddhističtí mniši vypadají na pohled jako ctnostná stvoření, ale někteří se z vás budou snažit dostat peníze nekalým způsobem. Dejte si pozor při návštěvě chrámu, až vám budou chtít dát požehnání a bílý provázek kolem zápěstí. Hned poté vás požádají o příspěvek a podpis do sešitu, kde u jmen lidí ze všech koutů světa najdete mnohem větší sumy, než dáte vy sami. Možná se zastydíte a vytáhnete z kapsy více peněz, než jste původně měli v plánu. Je však známé, že mnichové k příspěvkům dopisují pár nul. Další nástraha spojená s mnichy číhá v autobusech. Pokud můžete, nesedejte si na přední sedadla hned za řidiče - jsou to místa určená pro duchovní činitele, a když přijde do autobusu mnich, zvedají se z těchto sedadel i viditelně těhotné ženy.

Doprava - Při plánování cesty se může zdát, že 50km přesun je maličkost. Avšak s chaosem a přeplněností místních silnic to může být výlet na půl dne. Největší lahůdka je cestovat “chicken busem” - často se na miniaturní dvojsedačce budete tísnit se dvěma dalšími pasažéry. Každopádně jsou však autobusy skvělým místem, pokud si chcete popovídat s místními. Rozhodně byste také neměli vynechat cestu vlakem ve vnitrozemí, kde si užijete úžasné výhledy.

Taxikáři a tuktukáři- Pořád se vám někdo bude snažit dělat osobního řidiče. Za poměrně nízkou částku můžete s takovým soukromým taxikářem projezdit celý ostrov. Většina z nich je možná fajn, ale může se vám stát, že po vás pod různými záminkami na konci cesty budou požadovat o dost vyšší sumu, než jste se domluvili, nebo že vás dovezou jinam, než jste si objednali.

Sloní sirotčince - Nejsou tak charitativní organizace, jak se tváří, ale jen dobrý zdroj příjmů z turistů. I přesto je to zážitek vidět stádo slonů se koupat.

Káva - Zůstaňte u čaje nebo Nescafé, kafe se na Srí Lance vážně nedá pít.