Podzim Josefiny Bakošové s vůní IMAGO

Podzim Josefiny Bakošové s vůní IMAGO 10 fotografií v galerii

01. 11. 2017 Redakce Inspirace

Precizní. To je slovo, které bychom měli u této návrhářky použít. Její nezaměnitelný a čistý styl tvorby se totiž jinak popsat nedá.

Poprvé se v módním byznysu angažovala v roce 2007, kdy vytvořila první autorskou kolekci. Vybudovala vlastní značku Chi Chi a obohatila českou módu o avantgardu v době, kdy avantgardu nikdo nedělal. Její umělecké základy a každodenní práce jsou znatelné i na její tvorbě.

Josefina Bakošová není jméno, které by se v Čechách všude omílalo. Na jednu stranu je to možná dobře, protože její tvorba se nestala zbytečně komerční. Na stranu druhou je to špatně, protože o talentu by se mluvit mělo. Josefína představila svou kolekci na podzim zimu 2017 a je přesně tak geometricky čistá, jak si představujete.

Na základě mini kolekce z jara 2017, vzniká rozšířenější kolekce pro sezonu podzim/zima stejnomenného názvu IMAGO. Monochromatické odstíny bílé, šedé a stříbrné kombinované s pastelovou modrou a růžovou, neonovou zelenou nebo hluboce a sytě žlutou. Všudypřítomný motiv kapky, minimalistický a neviditelný na první pohled, symbolizuje nový začátek a novou životní cestu. Jak sama autorka říká: "vše nezbytné pro přerod v IMAGO, dospělého jedince; a rovněž také návaznost na hru s asymetrií a barevným laděním. Kolekce je tentokrát vůbec poprvé spojena s vůní. Parfém IMAGO vychází z vlastních životních zkušeností a smyslových prožitků a vznikl ve spolupráci se Zuzanou Mašínovou. Bazální notou parfému je posvátná pryskyřice – kadidlo, tzv. Otec vůní. Jednotlivé složky jsou byliny a posvátné rostliny jako mimosa, šalvěj, elemi či březule. Název IMAGO je velmi osobní. Zakuklení a následné znovuzrození odkazuje k přirozenému přerodu a vývoji osobnosti, důležitosti víry v sebe sama a pocitu jedinečnosti na základně nepřenosných informací, které si člověk sám musí prožít. IMAGO je to, k čemu člověk postupem života dochází a uzavírá se tak kruh vývoje a niterných vzpomínek." Unikátní parfém IMAGO přesně sedí ke zmíněné kolekci a je přímo gurmánským zážitkem pro čichové buňky.

A proč nás práve Josefina tak zajímá? Josefina Bakošová byla jednou z porotkyň soutěže The Way. Právě pro její nespoutanost, nesporný talent a schopnost vidět za hranice toho, co vnímáme jako módní.

Coby umělecká ředitelka Harddecore Gallery v Praze přichází do styku s čistou a esteticky precizní stránkou světa, kterou mi ostatní nevídáme každý den. To v člověku něco zanechá. Sama řekla, že se "obléká pouze do černé a bílé barvy. A to i přesto, že ví, jaký vliv na člověka a jeho psychiku barvy mají. Člověku stačí i jeden barevný akcent aby získal větší sebedůvěru."

Pro oddané milovníky umění byla expozice Josefininy kolekce ke shlédnutí na letošním festivalu a svátku českého designu Designblok 2017. Nyní kousky od této brilantní návrhářky seženete v butiku v Harddecore Gallery.