Samet vládne podzimu i zimě!

Jemný, příjemný a luxusní materiál

Samet vládne podzimu i zimě! 6 fotografií v galerii

09. 12. 2017 Redakce Móda

Jeden z nejjemnějších a nejoblíbenějších módních trendů posledních tří sezón se stále drží na špičce a právě proto je potřeba věnovat mu více pozornosti. Tento materiál naleznete na oblečení, doplňcích, ale také obuvi. Co byste o něm rozhodně měli vědět? Na to nám odpověděla Hana Konečná, majitelka prodejny s luxusními textiliemi PAR EXCELLENCE.

Hlavním trendem sezony podzim/zima bude opět samet. Proč se tento materiál stal tak oblíbeným?

Už v historii se jednalo o luxusní materiál určený jen majetným lidem a vyšším vrstvám. Tento punc luxusu si uchovává dodnes, byť se stal široce dostupným. Po určité době útlumu se v posledních několika sezónách stal miláčkem světových návrhářů a právě teď prožívá svůj boom.

Co vlastně samet je? 
Jedná se o tkaninu s řezaným vlasem, tudíž je hebká a příjemná na dotek. Její původní a dodnes nejluxusnější verze je z pravého hedvábí. Vyrábí se také samet viskózový, z bavlny, případně i ze syntetických vláken. 

Zahřeje nás v zimě?
Nelze říci, že je to materiál vysloveně teplý, ale láká k pohlazení a „zachumlání“ a to ho předurčuje k používání v zimní a společenské sezóně. Existuje i specialita – samet devoré nebo-li vypalovaný samet, kde se „chlupatý“ povrch střídá s průhledným v překrásných vzorech, a to už je skutečně lehounký materiál.

Jaké má materiál jako samet v módě využití?
Samet má velmi univerzální použití, šijí se z něj šaty, kalhoty, saka, obleky, skvěle vypadají také sametové bundy, topy nebo mikiny. Dokonale vyzní i na botách, kabelkách, šálách, doplňovat může též bižuterii nebo třeba knoflíky. 

Je samet vhodný pro každý typ postavy?

Vzhledem k tomu, že samet může být jemný, velmi splývavý, nebo naopak pevný, sošný, a stejně tak i elastický, nelze říci, že by někomu vyloženě neslušel. Vždy jde o to, vybrat si správný kousek a padnoucí střih s ohledem na proporce postavy.

Jak samet nosit?
Hlavně sebevědomě, protože tento materiál bude poutat pozornost během dne i večer na party.

S čím je vhodné ho kombinovat?
Na den je ideální zvolit ke kombinaci matné povrchy a texturu – skvěle vypadá s denimem, úpletem nebo kůží. Na večer nechte samet vyznít v celé jeho kráse, ale společenská příležitost snese i trochu pompéznosti, takže je možné kombinovat ho s flitry, lesklým saténem nebo kovovými prvky.

S čím samet rozhodně nenosit?
V módě neexistuje pravidlo, které by se nedalo porušit, jsme toho denně svědky – vzniká tak osobitý styl. 

Jak o takový materiál pečovat? 
Samet z bavlny, viskózy nebo umělého vlákna lze vyprat, nejlépe na 30 stupňů. Hedvábný samet a všechny složitější kusy oblečení jako saka, společenské šaty či obleky patří do čistírny.

Samostatnou kapitolou je žehlení, nelze jen tak použít žehlicí prkno, došlo by k nenávratnému poškození jemného vlasu. Jednotlivé kusy je potřeba žehlit na speciálních kartáčích nebo je zavěšené obracené naruby zlehka ošetřit párou ze steameru. Při lehčím zmačkání někdy postačí zavěsit je do koupelny poté, co vylezete ze sprchy.