Luciela Taschen

Kabelky, kvůli kterým se lidé oslovují na ulici.

Luciela Taschen

02. 10. 2016 Renata Galertová Móda

Na schůzku s designérkou kabelek Luciou Jamrichovou jsem přišla o trochu dřív. Postávám před obchodem v Petrské ulici a sleduji trojici kolemjdoucích, které se u vystavených kabelek zastavily. Dychtivě nahlížejí do výlohy a v očích mají to, co většina žen, když se setkají s výrobky ocejchovanými značkou Luciela Taschen: touhu.

Široce se usmívající blondýnka s ofinou přispěchá vzápětí. Usedáme k šálku kávy v kavárně jen pár kroků od showroomu a Lucia se s vervou pouští do otázek, které jsem si na ni přichystala. Energie a nadšení, se kterým mluví, dávají tušit, jak moc ji tvůrčí práce baví.

Svou cestu od PR, kterému se dříve věnovala, k navrhování kabelek na plný úvazek charakterizuje jako pozvolnou. „Začala jsem háčkováním síťovek. Tehdy jsem žila v Berlíně a neměla moc co na práci.“ Tašky prý tvořila podle staré síťovky po babičce. „Daly se srolovat do praktického hakisaku,“ popisuje.

Koníček, kterým trávila volný čas, přerostl v povolání v roce 2011. Tehdy se na Letné uvolnily prostory ve Veverkově ulici a zanedlouho byl na světě: první obchod. Dva roky letenského působení ukončilo neprodloužení smlouvy. „Měla jsem to obrovské štěstí, že jsem našla prostor tady,“ rozzáří se. Petrskou čtvrť má ráda nejen kvůli atmosféře, baví ji i množství obchodů s designovým zbožím, které v okolí vznikly. „Je nás tu hodně, dokonce pořádáme Tour de Petrská,“ představuje další projekt.

Nedá mi to, abych se nezeptala na kabelku samotné Lucii. Ukazuje mi prostornou koženou tašku s nádhernou patinou, kterou si samozřejmě navrhla sama. Vysvětluje, že materiál je pro ni velkou inspirací. „Nápady si ukládám do hlavy. Ve chvíli, kdy narazím na nějaký zajímavý materiál, vznikají návrhy už poměrně rychle. Víc času zabere vyladit rozměry a navrhnout prototypy. Ty potom testuji sama na sobě,“ odhaluje taje vzniku nepostradatelných dámských doplňků.

Nejde přitom jen o to, aby se kabelka dobře používala. „Zjišťuji i reakce lidí,“ dodává Lucia. „Kolekci LT Oval jsem nosila v New Yorku a lidé reagovali skvěle.“ A čisté linie a výrazné barvy LT Oval neměly úspěch jen za oceánem, designérku kvůli nim kolemjdoucí oslovovali i v Česku.“ Dokonce nejen ženy, ptali se i muži,“ vypráví. „Setkávají se s tím i moje zákaznice, které tyhle kabelky nosí. Jde o výraznou kolekci,“ směje se.

Kolekce LT Oval je vůbec specifická. „Jsem ráda, když ji moje zákaznice pochopí. Když rozumí tomu, že to nejsou tašky, které někde pohodíte. Jsou to kousky, o které pečujete. A ony zase doladí a zvýrazní váš styl,“ vypráví přesvědčeně. A jaké vlastně její zákaznice jsou? „Většinou ženy třicet plus,“ odpovídá okamžitě. „A sympatické,“ dodává. „Říkám jim, že když potkají někoho s mojí taškou, nemusí se bát ho oslovit, že si určitě budou rozumět.“

Nápady si ukládám do hlavy. Ve chvíli, kdy narazím na nějaký zajímavý materiál, vznikají návrhy už poměrně rychle. Víc času zabere vyladit rozměry a navrhnout prototypy. Ty potom testuji sama na sobě

Zákaznice prý do obchodu často přicházejí i kvůli ní samé. „Znají mě a vědí, že jim poradím. Dokážu odhadnout, co jim bude slušet.“ Za tři a půl roku, co showroom provozuje, leccos vypozorovala. „Člověku, který vejde, obvykle okamžitě padne zrak na to, co se mu líbí. Až potom se ozvou racionální důvody, třeba že přišel pro černou kabelku,“ popisuje. „Pak se stává, že si domů odnáší něco úplně jiného. Ale vím, že bude spokojený,“ je Lucia přesvědčená.

Zatímco poslední modely Luciela Taschen byly převážně z kůže, kolekce, kterou Lucia právě chystá, bude jiná. „Bude to kůže v kombinaci s korkem,“ prozrazuje. „Ten korek už mám přes tři roky, je to vlastně taková tenká látka, která se dá dokonce vyprat,“ představuje vybraný materiál. „Nejen, že dobře vypadá, ale ještě je příjemný na dotek. Sametový,“ nezapře v sobě vášeň pro materiál.

Tím ale Lucia nekončí. V plánu je také nová řada Redesign, která připomene krásu zašlých časů. „Zákaznice mi často vyprávěly, že doma mají úžasné kabelky po mamince nebo babičce. Tak jsem se rozhodla udělat řadu podle starých modelů. Jen pár kousků,“ popisuje další z nápadů, které čekají na realizaci.

Pár minut před tím, než je třeba otevřít, se přesouváme do showroomu. Všudypřítomná vůně nenechá nikoho na pochybách, jaký materiál tady kraluje. „Cítíte, tohle je skvělá vůně,“ horuje Lucia a nabízí mi k očichání tašku z hladké kůže. „U kožených tašek často nepoužívám podšívku. Tuhá kůže to zvládne. A člověk ještě víc ucítí její vůni,“ popisuje designérka, která se své kabelky snaží vyrábět z českých materiálů a v Česku. Ostatně se svou značkou netouží ani ve velkém expandovat za hranice. „Ráda znám lidi, co moje taschen nosí.“

Nasycená krásou originálních kabelek se sbírám k odchodu. Lucia se se mnou loučí pozvánkou na výstavu pravých japonských kimon, která v obchodě od 21. 9. na několik dní vystřídají stylové kousky zavěšené na stěnách. Slibuje, že to bude nevšední zážitek. A já jí věřím.