Revoluce jménem 3D tisk

Jak technologie 3D tisku vstupuje do tradiční řemeslné výroby.

Revoluce jménem 3D tisk

03. 10. 2016 Redakce Design

Tisk z plastu, ale i čokolády nebo z roztavené skelné hmoty zní sice jako sci-fi, ale tato převratná moderní technologie vstupuje stále více do výrobních procesů různých oblastí. Včetně módy. Přesvědčit se o tom můžete na jedinečné výstavě UNEXPECTED FASHION, kterou pro své návštěvníky připravilo Centrum Chodov na nadcházející podzimní dny.

Výstava, show a workshopy vás v Centru Chodov zavedou světa 3D tisku od 3. do 16. října. Jednoznačně hlavním hvězdou celého programu je uznávané autorské duo Dave Chang a Kiwib Wong, které Praze představí svou kolekci 3D outfitů. Hongkongští návrháři vystupující pod značkou SHIGO budou návštěvníkům k dispozici rovněž v průběhu exkluzivních workshopů, během nichž předvedou způsob, jakým pod jejich 3D pery vznikaly unikátní šaty a doplňky.

Technologie 3D tisku není ale jen výhradou asijských zemí. Tato revoluční metoda se stále více promítá do tradičních řemeslných produkcí i u nás. Jedním z příkladů je česká značka kosmetiky MANUFAKTURA, která v rámci výstavy UNEXPECTED FASHION ukáže, jakým způsobem využívá 3D tiskárny v praxi.

3D řešení aplikuje hlavně při vývoji obalových materiálů. Původní návrhy obalů se tak zhmotňují ještě před vlastní výrobou. Tento krok ve vývoji obalů je velice přínosný. Návrhářům a tvůrcům umožňuje ověřit v praxi předpokládané vlastnosti obalu, nejen estetické, ale i ergonomické.

Příkladem jsou lahvičky pro Pivní kosmetiku MANUFAKTURA a pro Kosmetiku s vřídelní solí. Historické typy lékovek se staly inspirací pro návrháře obalu. Cestu od nápadu, přes skicu, technický výkres, 3D model až k výslednému výrobku ilustrují jak vstupují 3D modely do výrobního procesu.

Další ukázkou může být i rostlinné mýdlo – kámen MANUFAKTURA. Právě oblé tvary velkých říčních oblázků inspirovaly MANUFAKTURU k vytvoření originálních mýdlových kamenů, díky kterým se promění každé mytí rukou v příjemný relaxační ritual.

Složité obrábění nahradil 3D tisk a umožnil tak rychejší realizaci tvůrčích nápadů.

Dalším z průkopníků praktického využití 3D tisku u nás je zlínská značka Tescoma. Ta si během svého dvacetiletého fungování vybudovala na poli designu silné renomé a na inovativním vzhledu svých produktů si zakládá. Snaží se ho stále posouvat kupředu a daří se jí to i díky techologii 3D tisku. 3D tiskárny umožňují designérům Tescomy vyrábět funkční díly v libovolné fázi vývoje produktu za účelem jejich posuzování a ladění.

V Tescomě v současnosti nenajdete jediný výrobek který by za sebou neměl vývoj v podobě mnoha testovacích prototypů vyrobených na 3D tiskárnách. Složité obrábění nahradil 3D tisk a umožnil tak rychejší realizaci tvůrčích nápadů.