Když móda potká 3D tisk

Návrháři značky SHIGO v exklusivním rozhovoru pro UNEXPECTED MAGAZINE.

Když móda potká 3D tisk

04. 10. 2016 Kateřina Obrazová Móda

Designéři módní značky SHIGO David Chang a Kiwib Wong představují v Centru Chodov svou kolekci 3D outfitů. Jak a proč tyto jedinečné módní kousky vznikly, nám prozradili během svého vystoupení na show UNEXPECTED FASHION.

Davide, Kiwib, můžete nám prozradit, jak se zrodil design takto velkolepého kusu oblečení?

Kiwib a já jsme oba absolvovali na Polytechnické Univerzitě v Hong Kongu v oboru fashion design a už během studií jsme si hráli s myšlenkou vytvořit vlastní módní značku, která přitáhne mladé lidi. Potřebovali jsme ale něco, co by vzbudilo pozornost. Jednou jsme si na internetu přečetli o tom, že existuje pero 3Doodler, a tak jsme si řekli, že právě tahle věc by mohla být pro náš design tou atrakcí. Začali jsme rešerší, co všechno bylo doposud tímto 3D perem vytvořeno. Byla to vesměs drobná díla, a tak Kiwib přišla s nápadem, že bychom mohli technologií 3Doodler navrhnout a vyrobit pořádný kus oblečení - celé šaty.

Kde jste se 3D design naučili?

Před použitím pera jsme měli jen málo zkušeností s 3D navrhováním, ale výhodou tohoto úžasného nástroje, že ho prostě vezmete do ruky a modelování jde samo, aniž byste o něm museli předtím cokoliv vědět.

Bylo to tedy poprvé, co jste 3D tisk začlenili do vaší práce?

Ano, na šatech jsme 3D techniku vyzkoušeli poprvé, a pak jsme ji dále rozvinuli v naší kolekci jaro/léto 2016.

Užili jste si práci s perem 3Doodler? Potřebovali jste hodně času na to, osvojit si techniku nebo se stala přirozenou součástí procesu?

Ano! Ten proces výroby jsme si moc užili, byla to legrace používat něco nového, obzvlášť, když jsme se dosud setkali jen s běžným vyhotovením oblečení. Před začátkem musí člověk získat jen správný grif, protože pero je dost rychlé. A samozřejmě jsme potřebovali spoustu času a trpělivosti, abychom se naučili drobné techniky.

Jak moc vám 3D technologie urychlila práci?

3D pero, i na rozdíl od 3D tiskárny, nám rychle umožní realizovat nápad. Návrh 3D objektu nemusíme dlouze prohánět počítačem, což je skvělé a rozhodně nám to ušetřilo mnoho práce.

Když 3D pero pomůže ušetřit čas, šetří i náklady?

Ve srovnání s běžnou technikou šití je tato technologie spíš dražší, ale nám umožnila vytvořit něco, co bychom s běžnou textilií nikdy nedokázali.

Technologie 3D vám dala nové nápady, kterých možná nelze dosáhnout jiným způsobem. Stane se nyní běžnou součástí vaší práce?

Ne, nemyslím si, že bychom 3D prvky začleňovali do každé nové kolekce. Rychle se to okouká a navíc nechceme stavět design našeho oblečení na jednom triku. Pokud se v naší práci někdy k 3D tisku vrátíme, bude to spíše v oblasti navrhování drobných věcí, doplňků...

Jak podle vašeho názoru mění technologie 3D tisku běžnou řemeslnou výrobu?

Myslíme si, že 3D řešení bude mít velký vliv především ve fázi vývoje prototypu produktů. Běžné modelování je velmi pracné a nákladné. Nemyslíme si proto, že 3D tisk transformuje řemeslnou výrobu, ale posune dál samotného výrobce.