Země jezer a saunování

Sedm měsíců prožitých mezi jezery středního Finska.

Země jezer a saunování

13. 10. 2016 Renata Galertová Cestování

V jedné anekdotě o Finech se říká, že s cizími lidmi nemluví, ale nazí do sauny půjdou s kýmkoli bez zaváhání. Náturu blonďatých seveřanů vystihuje tento košilatý bonmot poměrně přesně. Aby se věnovali kratochvíli, která je pro ně něco jako pro Čechy houbaření, odloží mlčenliví Skandinávci šaty bez rozpaků. Ale nezávazné klábosení s cizinci je dovede vyděsit.

Nebezpečně bezpečno
Finsko patří k nejbezpečnějším zemím na světě. Čím blíže k severu se touto protáhlou zemí vydáte, tím je tento fakt zřejmější. Finové sami jsou ohleduplní, ochotní a velice slušní. Asi díky tomu se setkáte se situacemi, které bychom v Česku čekali jen stěží. Nákup včetně peněženky zůstane nedotknutý tam, kam ho na několik hodin odložíte, mobil zapomenutý v hospodě na vás druhý den čeká na baru a může se stát, že zrovna vaši sousedé nezamykají dům ani auto. O míře kriminality vypovídá i množství policejních složek, které bezpečí obyvatel střeží: jedna policejní hlídka má dojezd 150 km.

Bláznivá finština
Na stromě jazyků je češtině blíž než finština i čínština. Jazyk země tisíců jezer se spolu s maďarštinou nachází úplně stranou od všech ostatních jazykových větví. Přesněji řečeno na vlastním malém výhonku. Komplikovanost svébytné řeči, která od jednoho kořene slova nabídne klidně čtyřicet variant, výskyt vlastní jazykové skupiny naprosto ospravedlňuje. Naučit se finsky je tak nelehký úkol, který cizinci obvykle zvládnou až po několika letech života ve Finsku. Krátkodobější návštěvníci domů zpravidla odjíždějí se slovní zásobou dvouletého dítěte obohacenou o nadávky a nejsnazší variantu slova pro přípitek: kippis!

Žhavá kratochvíle
V zemi, kde se léto může odehrát během několika teplejších dní, je touha ohřát se naprosto pochopitelná. Sauny tak mají nezastupitelné místo nejen v domech a bytech, ale i firmách a na studentských kolejích či veřejných koupalištích. Společné posezení při teplotách blížících se stovce je běžnou společenskou aktivitou a společně se mu věnují přátelé, kolegové i spolužáci. Malí Finové si na proceduru zvykají od útlého věku a místní dokonce neváhají saunovat své psy.

V kultuře léčebného horka nechybí šlehání březovými větvičkami ani polévání rozpálených kamenů vodou. K ochlazování Skandinávci neváhají využít, co příroda nabízí. Pro cizince nepředstavitelné je noření se do otvorů vyřezaných v ledu zamrzlých jezer i jen o trochu méně drastické skoky do sněhových závějí.

Pokud mají Finové s něčím problém, je to alkohol. Snad kvůli nedostatku světla v zimních měsících, snad kvůli zimě, Finové pijí první ligu.

Démon alkohol
Pokud mají Finové s něčím problém, je to alkohol. Snad kvůli nedostatku světla v zimních měsících, snad kvůli zimě, Finové pijí první ligu. A to přes to, že v zemi panuje částečná prohibice. Nápoje s vyšším procentem alkoholu jsou dostupné pouze ve specializovaných obchodech, takzvaných Alko, a v hospodách má personál povinnost hodnotit, zda si host může další sklenku dovolit. Parky, do kterých v letních měsících chodí lidé popíjet, projíždí v pravidelných intervalech policejní hlídka se silným reflektorem. Pokud se policistům zdá, že některý z návštěvníků přebral, zajistí mu okamžitý odvoz na záchytnou stanici.

Musíte vidět
Nenechte si ujít polární záři. Nejlepší podmínky pro sledování vyhlášeného nebeského divadla budete mít na severu Finska, v Laponsku, ale oblohu plnou fantaskních barev můžete spatřit i jižněji. Právě ve středním Finsku.

Jak se tam dostat z Prahy?
Letadlem do Helsinek, Onnibusem do Jyvaskyly

Kolik stojí letenka?
3 000 – 7000 Kč

Čím se tam platí?
Euro

Jaký je kurz?
1 EUR = 27,02 Kč

Kolik stojí pivo?
0,4 l 6-8 Eur

Co přivézt jako suvenýr?
Salmiakki – lékořicové bonbóny