Designblok

Co nesmíte na pražském týdnu designu a módy minout.

Designblok

18. 10. 2016 Kateřina Obrazová Design

Šperk! Liška! Váza! Brus! Překvapivé výkřiky se po Praze objevily na plakátech letošního ročníku nejvýznamnější přehlídky designu ve střední Evropě. Osmnáctý vizuál Designbloku letos přináší dvaadvacet portrétů tuzemských designérů, kteří pravidelně na Designbloku představují nové produkty a stojí za koncepty řady instalací.

Nadcházející ročník přehlídky se uskuteční ve dnech 27. - 31. října 2016 v prostoru Výstaviště Praha Holešovice a my vám přinášíme hned několik tipů, co by vám zde nemělo uniknout.

Maxim Velčovský / Art House, Lapidárium
Art House je každoročně místo, které by neměl minout žádný sběratel umění a mimořádných zážitků. V letošním roce v jeho prostoru představí designér Maxim Velčovský křišťálový lustr vyrobený značkou Lasvit, pro který byla inspirací kutnohorská kostnice a vévodí mu mohutná lebka ověšená kostmi a obratli.

Vitra / Superstudio, Průmyslový palác – pravé křídlo
Švýcarská značka Vitra ve své minimalistické instalaci, kterou vytvořili Jan Plecháč a Henry Wielgus, postaví z černých a bílých židlí pomyslnou klaviaturu. Třináct ikonických židlí Panton se rozehraje tóny pokaždé, kdy si na ně návštěvník sedne. Co dokážete zahrát na jednu oktávu vy? Vnější část instalace ukáže návštěvníkům, jak poznat originální verzi slavné židle od laciného padělku.


PLOVE / Openstudio, Průmyslový palác – levé křídlo

Česká značka PLOVE představí na Designbloku svou kolekci retro plavek a žabek. Designérka Pavlína Miklasová, která stojí za celou značkou, hledá krásu v jednoduchosti – jasné čisté linie, jednobarevné bloky i hra s průsvitností vytvářejí nepřehlédnutelné modely. Každý samostatný díl plavek je unikátní. Jejich síla spočívá ve spojení s ostatními modely kolekce, kdy pak kompletní outfity na lidech vytvářejí pomyslný obraz pomocí výrazné hry barev a geometrie.


Janja Prokić / Openstudio, Průmyslový palác – levé křídlo

Janja Prokić je jednou z nejvýraznějších českých šperkařek. Letos uvede Last Drop, kolekci šesti nádob a zlatých šperků s polodrahokamy a drahokamy znázorňující moment, kdy objekt změní svou podobu přidáním poslední kapky. Hlavními symboly kolekce jsou svaté srdce, barokní mrak a zlaté vejce. Každý ze symbolů představuje nádobu, která má jiný konec - mrak nabývá a mizí, koloběh do nekonečna. Pukne-li vejce zničí se nádoba, ale zrodí se třeba ptáče. Když se zlomí srdce, lze jej složit zpět, ale už nikdy nebude stejné…


Kayu / Openstudio, Průmyslový palác – levé křídlo

Nádherná dřevěná pera Kayu svým designem překonávají stereotyp, že se plnicím perem dnes podepisují už jen smlouvy. Dokazují, že kvalitní řemeslo se navzdory jakékoli situaci může vždy prosadit. Zakladatel značky, Michal Klaška, se při výrobě svých per snaží používat co nejvíce recyklovaných surovin, masivní špalíky, které jsou už pro řemeslníky nepoužitelné.