Vyvíjím pro Skype

Mladá Češka se podílí na vývoji produktu, který denně využívají stovky milionů lidí.

Vyvíjím pro Skype

31. 10. 2016 Renata Galertová Inspirace

Na pražské Matematicko-fyzikální fakultě se jí celou dobu studia na chodbách ptali, jestli se ztratila. Dnes se mladá vývojářka Kristina Bártová podílí na vývoji světoznámé aplikace, kterou denně používají stovky milionů lidí. A práce pro Skype ji extrémně baví.

Od veteriny k vývoji

Původně chtěla Kristina studovat veterinu, ale rodiče jí tuhle profesi rozmluvili. „Měli pocit, že to není moc pro holky,“ směje se. K IT ji nepřímo přivedl tatínek, velký fanoušek technologií. „Táta měl počítače rád a doma jsme měli vždy nejmodernější výbavu. Na počítači jsem vyrůstala už od první třídy,“ popisuje. „Když nám potom doma zapojili internet, začalo mě zajímat, jak to vlastně celé funguje.“ Ve třinácti metodou pokus omyl vytvořila svoje první webové stránky o počítačové hře. A výsledek měl úspěch.

Když pak přemýšlela o studiu na vysoké škole, programování se nabízelo. Lákal ji kreativní svět počítačové grafiky a filmových efektů jako ideální spojení počítačů a umělecké tvorby. Že je obor počítačová grafika na Matematicko-fyzikální fakultě téměř výhradně o algoritmech, programování a matematice, zjistila až později. “Pořád jsem čekala, že teorie jednou skončí a začne kreativnější část, kdy budeme to, co jsme si naprogramovali, užívat. Tak to ale na Matfyzu nefunguje.” Přesto studium nevzdala a to i proto, že ji tento obor začal bavit. „Řekla jsem si, že nikdy nic nevzdám. Jednou jsem si vybrala Matfyz, a i když to nebylo přesně to, co jsem si původně představovala, chtěla jsem to dokončit,“ vzpomíná.

Po škole se rozhodla opustit akademickou půdu a jít do komerčního vývoje. „Touha dělat s grafikou mě neopustila, naopak. Ve svém volném čase kreslím vektorové ilustrace,“ prozrazuje svého koníčka. „Proto jsem si vybrala front end development, kdy programátor s grafickým návrhem přímo pracuje a přetváří jej v interaktivní nástroj, například web. Zjednodušeně se dá říct, že vytváří kapotu. Za motor je zodpovědný back end developer. Díky posunu technologií je ale možné dělat motor i na front endu a vytvářet tak celé aplikace. To mě baví nejvíc, to spojení programování a grafiky,“ přibližuje svoji práci a září nadšením.

Sláva Skypu

Nad nabídkou pracovat pro Skype Kristina neváhala. A nelituje. „Jsem tady extrémně spokojená,“ pochvaluje si. „Můj tým má na starosti hlavně vývoj webu, kam jsme nedávno například integrovali novou službu použití Skypu přímo v prohlížeči. Denně nás navštíví desítky miliónů lidí a vše musí šlapat. Je to výzva. A kromě toho máme úplně skvělý tým,“ zmiňuje kolegy, mezi kterými se prý u jejich stolu ani jedna z národností neobjevuje dvakrát. „Turek, Řek, Slovák, Ital, Polák, Rus, Rumun a já. Vlastně mnohokrát nevím, jestli mluvím česky nebo anglicky,“ přemítá.

Že si Skype své zaměstnance hýčká, je všeobecně známé a Kristina to ráda potvrzuje. „Skype pro nás pořádá spoustu aktivit. Třeba grilování na terase, večírky a podobně. A nedávno krásně zahráli na naši geeky notu. Čtvrtého května, tedy na ‚May the Fourth‘, což připomíná ‚May the Force be with you‘, hlášku známou všem fanouškům Star Wars, na nás čekala Star Wars výzdoba a občerstvení. Podávala se třeba Yoda soda,“ líčí nadšeně. „Máme speciální Love Prague tým, který se vedle zábavy stará třeba i o organizaci firemních hackathonů nebo kurzu programování pro středoškoláky přímo tady v Microsoftu, kde se naši programátoři objevují v rolích koučů. Je to zajímavá a prospěšná aktivita,“ oceňuje Kristina. Zmiňuje také hudební místnost, kde se zaměstnanci mohou vyřádit třeba na bicí soupravě, stylové společenské místnosti k odpočinku i setkání s kolegy a lednice plné jídla.

The IT Crowd

Podle Kristiny jsou dnešní „ajťáci“ na hony vzdálení postavičkám z oblíbených sitcomů. „Ty pověry, že informatici jsou bledí a nehezcí asociálové, už podle mě obecně neplatí. Aspoň já potkávám ty normální a společenské,“ zdůrazňuje. „Ale trochu ‚specifičtí‘ lidé to jsou,“ připustí se smíchem. „Já taky. Člověka to prostě poznamená. Hlavně logika. Třeba jsem přestala rozumět větám, ve kterých není jasně definovaný podmět. Potřebuji vědět jasně: kdo a co,“ popisuje se zápalem.

Skype pro nás pořádá spoustu aktivit. Třeba grilování na terase, večírky a podobně.

Organizovanost uplatňuje i ve vlastním životě. „Miluju třídění. Řazení šatů podle barev, rovnání koření podle abecedy, dělení šuplíku na sektory, kde se nachází věci podobného typu. Ale jenom proto, že hrozně nerada plýtvám svým časem a takhle okamžitě vím, kde co je. Od ostatních to nevyžaduji,“ dodává se smíchem.

Ani ve světě jasné logiky a přesné struktury se ovšem nevzdává ženských zbraní. „Klukům se směju: kluci, já měla jedničku z výrokové i predikátové logiky a navíc exceluji i v ženské logice. Na mě si nepřijdete! Ženská logika by mi opravdu chyběla,“ vypráví se smíchem.

Povolání s perspektivou

IT může Kristina něžnému pohlaví jen a jen doporučit. „Je to perspektivní obor, ve kterém nebudou mít problém se uplatnit, což se nedá říct o jiných tolik populárních oborech, které si dnes dívky často vybírají. Role, které IT nabízí, jsou rozmanité. Není to jen vývoj, ale i grafika, UX design, projekt management a další. Každý si může najít to, co mu sedí nejlépe,“ zakončuje.