Se stanem napříč Amerikou

Když kempování po západu USA plánují kamarádi a vy vyrazíte tak trochu nevybavení.

Se stanem napříč Amerikou

01. 11. 2016 Kateřina Kadlecová Cestování

Jen, co přiletíme do Los Angeles, už stojíme půlhodinovou frontu ve Walmartu. To je takový ten ohyzdný, zato levný, obří a dobře zásobovaný obchod, kde u kasy žádný prodavač nechvátá a ochotně rozděluje zboží do nadměrného počtu plastových tašek, které jsou totiž ve Spojených státech stále ještě zdarma. Co výhodné trojbalení keksů, to nová igelitka.

Dívám se na náš nákup, který konečně vykládáme na pás a zašeptám Lence do ucha, hlasem plným obav: “Kolik že dní se chystáme kempovat? Dvě?”

“Asi jedenáct, možná víc,” odpoví mi Lenka s naprostou samozřejmostí a mně najednou nejenom konzervy, ale také spacáky, nafukovací matrace, dokonce i stany pomalu jedoucí ke kase naplní obavami.

Myslím totiž na obsah svého jediného příručního kufru a stydím se. Jsou v něm totiž troje letní šaty (“Ale takový ty pěkný! Kupovaný v New Yorku!”), jedno sportovní oblečení (“Až bude k večeru čas na lehký trénink.”) a dva páry naprosto nepohodlných sandálků. No, co si člověk asi tak sbalí, když jede do Hollywoodu?

Brzy nato jsem ale měla zjistit, že to pravé dobrodružství nečeká na písčitých plážích a Západ USA už dávno neznamená jen Kalifornie.

Díky za splachovací záchod!

Bylo to poprvé, co jsem nějaký výlet nenaplánovala já sama. Kamarádky plavčice z Marylandu, 5 hodin autem od New Yorku, kde jsem pro změnu plavčíkovala já, dostaly během léta víc dní volna a tak se zběsile pustily do tvorby trasy naší cesty. Za pár hodin rozšířily můj „bucket list“ o desítky míst. Pět tisíc kilometrů, tři týdny, šest mladých a nadějných (to si o sobě rádi myslíme) - Divoký západ volá!

Naše trasa sice začínala v kalifornském Los Angeles, ale vedla přes národní parky Antelope, Bryce nebo Grand Canyon, Zion, Monument Valley nebo Yosemite. Viděli jsme po cestě i slavný Horseshoe Bend nebo Bodie State Historic Park, hotové město duchů.

Aby bylo jasno - můžu spát v indických vlacích i budit se za zvuku troubení slonů v thajských horách - problém nastává tehdy, když na to nejsem patřičně vybavena. Nebudu ani říkat, kolikrát jsem si za toto cestování vzpomněla na svoji mamku, která mi kdysi na tábory nutila žínku, fleecovou bundu, čelovku a pořádné ponožky.

Brzy jsem ale poznala, že není lepší způsob, jak procestovat přírodní krásy států Arizony, Utahu nebo Nevady, než s partou přátel v přeplněném autě a večery trávit stavěním stanů a nafukováním matrací (vše Walmart, pár desítek dolarů). Někdy byl i čas na založení ohně a typické americké grilování.

Nikdy bych nečekala, že mě zrovna ta korporátní bohatá Amerika, jak ji známe z médií, naučí šetřit s jídlem a vodou. Momentálně totiž Západ USA bojuje s táhlým obdobím sucha, což jsem asi nejvýrazněji pocítila, když jsem se uprostřed chladné noci drala ze stanu poslepu na suchý záchod. Pokud byl v kempu k dispozici splachovací, brali jsme to jako odměnu za celodenní túry a těšili se na něj jako na besídku ve školce.

Svoboda bez mobilního signálu

Uprostřed ničeho, jak jsme rádi říkali rozlehlým pouštím a opuštěným lesům kdesi v Utahu nebo v Arizoně, jsme zažili několik nezapomenutelných momentů. Třeba když nám došel benzín. Zničehonic se objevil místní rybář, který nám daroval čtyři galony benzínu, abychom dojeli k nejbližší tankovací stanici. Pomocí tenké hadičky navíc tekutinu dopravil do naší nádrže a neřekl si ani o cent. Nad charakterem a štědrostí místních lidí jsem se rozplývala až do večera.

A co bylo asi nejdůležitější - všichni jsme odložili telefony a dívali se kolem sebe. Naši mobilní operátoři se nechytili žádné dostupné sítě, a my jsme tak byli zdánlivě odsouzeni ke smrti kvůli informačnímu deficitu. Po pár sprostých slovech a stýskání si po našich faceboocích a instagramech se ukázalo, že jsme se nikdy necítili víc svobodní.

Jedině tak jsme si mohli vychutnat nejnádhernější východy Slunce přímo ze stanů nebo se div neudusit pod nánosem levného repelentu těsně před spaním. Jasně, tohle člověk zažije při každém kempování. Ale když do toho kolem vás projede na koni pravý Indián, to už se jen tak někde nevidí.