Je to chemie!

Galerista Petr Hájek mluví o vzniku, poslání i úspěších Chemistry Gallery.

Je to chemie!

04. 11. 2016 Dana Nerudová Inspirace

Petr Hájek pracoval po vysoké škole pracoval v Czech Investu a na Úřadu vlády, ale po několika letech začal přemýšlet, co bude dělat dál. Volil mezi pořádáním koncertů a galerií. Vyhrála to galerie zaměřená na začínající mladé umělce. Takových míst tenkrát moc nebylo a také dneska, po osmi letech, jsou takto výlučnou profilací výjimeční.

Co Vám ta změna prostředí z poradenské firmy do galerie dala?
Stal jsem se svým vlastním šéfem a to není jednoduchá situace. Místo biče můžete všechno a nemusíte vůbec nic. Najít dostatek motivace a sebekázně byl opravdu silný formativní zážitek.

Která z činností galeristy vás baví nejvíc?
První je spolupráce s umělci, což je kategorie sama pro sebe. Jejich typy osobností se pohybují od perfekcionistů po nezodpovědné alkoholiky. Platí ale, že každý z nich je zajímavá osobnost, se kterou stojí za to se setkat. Potom je to práce se sběrateli. To jsou většinou úspěšní, zabezpečení, inteligentní, zajímaví lidé, kteří uspěli v oblasti, kterou se zabývají. Setkání s nimi bývají obohacující.

Máte pro galerii nějaký zahraniční vzor?
Západní Evropě je úžasných konceptů spousta. Jedním je třeba Maison Kitsune, což je francouzská značka postavená na módě, která propojuje umění, hudbu i design. Je velmi důležitá, a když něco pochválí, znamená to veliké doporučení pro významnou skupinu lidí.

Jací lidé pro galerii pracují?
Mám čtyři zaměstnance a spoustu externistů. Při zapojování nových lidí se vždycky řídíme tím, že musí jít o mladé umělce a absolventy vysokých škol. Chceme je dostat do situace, kdy dostanou zaplaceno za to, co studovali a co je baví.

Ohrožuje něco galerii?
Ne, neohrožuje. Vlastně jediné, co nás ohrožuje, je naše vlastní nečinnost.

Co je cílem galerie?
Chemistry vnímám jako inkubátor. Cílem je dát příležitost mladým autorům po ukončení umělecké školy, což je nejtěžší období. Chceme jim pomoci uspět na trhu s uměním a myslím, že se nám to daří.

Co se v poslední době galerii povedlo?
Účast na veletrhu The Solo Project v Basileji. Bylo tam pět set galerií z celého světa. Viděl jsem, že jsme schopni uspět v mezinárodním srovnání. Druhá věc, ze které mám radost, jsou katalogy. Když jsme začínali, bylo pro nás téměř nedosažitelné vydat katalog k výstavě. Teď už jich máme skoro dvacet a to považuji za jakýsi další stupínek našeho fungování. Třetí věc, která se nám teď povedla, je otevření Chemistry Design Storu u Karlova mostu.

Jaké poslání brand Chemistry Gallery nese?
Já věřím tomu, že když malíř maluje obraz, tak mezi ním a dílem musí fungovat nějaká chemie. Potom, když se na to dílo kouká divák, měla by nějaká další chemie vzniknout mezi ním a tím uměním.

A podle této chemie si vybíráte umělce?
Ano. Když ve mě něčí práce vyvolává nějaké pocity, chci ho mít v galerii. To je i hlavní cíl, proč to všechno dělám. Vytvářím chemii mezi tím, kdo umění konzumuje, a kdo ho vytváří.

Jak podporujete umělce?
Autorům děláme zdarma výstavy v našem prostoru v Bubenské 1 v Holešovicích, jejich díla máme v depozitáři a nabízíme je svým sběratelům. Díky nám mají tito umělci reálně prodeje. V dohlednu bych chtěl začít prodávat české umělce v zahraničí. Uspět na českém trhu je jednoduché, já bych je chtěl ale dostat dál.

Jak vidíte budoucí směřování galerie?
Mám rád mezioborovou spolupráci. Máme odnož Chemistry Music, která pořádá hudební akce, a Chemistry Brothers, pod kterou s mladými umělci vytváříme světelné instalace a kreativní obsah pro firemní večírky a párty. Dále máme nový Chemistry design store, kde prodáváme šperky, porcelán, sítotisky a kresby od mladých umělců. Právě propojování různých oborů je ten směr, kterým by se měla galerie ubírat.