Rozhovor s Annou Marešovou

Za moje vibrátory se nemusíte stydět.

Rozhovor s Annou Marešovou

07. 09. 2016 Redakce Design

Za výlohou ateliéru Anny Marešové visí v každém okně dvoje Venušiny kuličky. Nikdo z kolemjdoucích se ale nepohoršuje. Erotické pomůcky mladé designérky totiž nevypadají ani trochu vulgárně. Navrhuje je tak, abyste si je jako artefakt mohli klidně vystavit i doma. Anna je jedinou českou návrhářkou erotických pomůcek, ale kdo by si myslel, že je těžce za vodou, pletl by se. Není to tak dlouho, co uvažovala, že jejich výrobu ukončí. Z nápadu – na rozdíl od ostatních – naštěstí sešlo…

V obchodě s erotikou se prý točí obrovské peníze. A vy jste to málem vzdala. Proč?

Od návrhu vibrátoru po jeho prodej uběhne pět let. To je dlouhá doba, během které se neustále vyskytují nějaké problémy. Myslím, že rozhodnutí nevzdat to, bylo vůbec to nejtěžší. Nejdramatičtější to bylo před Vánoci, když měly jít k zákazníkům první vibrátory. Výrobce ale pokazil jednu z komponent a mně nezbylo nic jiného, než výrobu zastavit a upozornit zákazníky, kteří si je objednali, že nebudou.

Kolik bychom si měli připravit, pokud se rozhodneme, že začneme navrhovat a vyrábět vibrátory?

Celý projekt, a to se držím hodně při zemi, vychází na dva a půl milionu korun. To jsou peníze pouze na vývoj, pronájem kanceláří a provoz do toho nepočítám. Já jsem využila crowdfunding. V rámci něho se mi podařilo vybrat na vývoj padesát tisíc dolarů (milion a čtvrt korun), tedy polovinu. Na druhou jsem si původně chtěla vzít půjčku, ale moje příjmy teď nejsou tak velké, aby mi ji vůbec dali. Oslovili mě ale z projektu Zonky, který funguje na půjčkách mezi lidmi.

Promiňte, hádám, že výroba erotických pomůcek vás úplně neživí, z čeho žijete vy sama?

Ze zakázkových projektů bokem. Není to tak dávno, kdy jsem navrhovala bazální teploměr pro ženy. Při téhle práci jsem si uvědomila, že pro svoje projekty nechci žádného investora. Když do projektu vloží svoje peníze, mají logicky tendenci do toho mluvit, aniž by tomu rozuměli. Konkrétně ten teploměr má sice tvar, jaký jsem navrhla, ale investor si na něj přidal svoje prvky, se kterými jsem sice nesouhlasila, ale on má poslední slovo.

Pravdou je, že běžné sexshopy by si často kvůli nevkusu za výlohu svoje produkty vystavit nemohly…

Myslím, že už je to mnohem lepší. Když jsem se o design erotických pomůcek začala před deseti lety zajímat, opravdu nebyly hezké. Dnes už najdete firmy s pěkným erotickým zbožím. Ale často se používá pochromovaný plast, který je šílený, odlupuje se, je to laciné. Moje pomůcky jsou celé silikonové a na rozdíl od těch běžných se nedají prát v myčce. Vibrátory totiž obvykle můžete dát do myčky. Mně to ale připadá hodně neintimní. Těm našim by mytí spolu s pánvičkami od řízků rozhodně neudělalo dobře.

Jaká úskalí jste při výrobě vašich vibrátorů zažívala?

Těch problémů bylo strašně moc. Dostala jsem se do momentu, kdy jsem si nebyla jistá, jestli se to zvládne, jestli moje nápady vůbec technologie umožní realizovat. Někdy se zjistí, že některý tvar prostě nejde vyrobit. Velmi brzy jsem pochopila, proč dosud neexistoval celo silikonový ohebný vibrátor se třemi motorky. Vyrobit ho nebylo jednoduché, ale nakonec se povedlo.

Vibrátory obvykle můžete dát do myčky. Mně to ale připadá hodně neintimní. Těm našim by mytí spolu s pánvičkami od řízků rozhodně neudělalo dobře.

Člověk by do vás na první pohled neřekl, že se věnujete zrovna erotickým pomůckám. Kde se vzal tenhle nápad?

Původně to byla moje diplomová práce. Navrhla jsem v ní Venušiny kuličky, vibrátor a vibrační vajíčko. Vyrábět začínám od nejjednoduššího. Už je to víc jak pět let od obhajoby. Chtěla jsem se v té práci zabývat něčím, co má přesah do společnosti. Už do bakalářky jsem navrhovala tramvaj, ale teď jsem se chtěla věnovat něčemu, co půjde snáz vyrobit. Impuls vzešel od mého kamaráda, který mi dal časopis, ve kterém byla stránka s vibrátory. Byly to šílené plastové hrůzy. Rozhodla jsem se vymyslet takové, za které se nebudeme muset stydět.

Výrobě erotických pomůcek se věnujete několik let. Máte pocit, že se z vás stala odbornice na tenhle typ zboží?

To možná ano. Nevím o nikom dalším, že by se tím zabýval. Materiál jsem vybrala na základě veřejného dotazníku u uživatelek. Ukázalo se, že preferují lékařský silikon. Konzultovala jsem to s několika odborníky. S inženýry technologii, s gynekoložkou jsme řešily velikost a váhu, musela jsem přemýšlet nad každým milimetrem. Velikost máme jednu, ale Venušiny kuličky mají dvě různé váhy. Mimochodem, ženy mi radily, abych udělala drobné vibrátory. To jenom chlapi mají potřebu kupovat velké, protože mají velké oči. Hodně jsem se soustředila na ovládání. Měla jsem k dispozici spolupracovnici, se kterou jsem řešila hlavně funkčnost. To byla velká pomoc, tím to testování spadlo ze mě.

Jakou máte zpětnou vazbu od zákazníků?

Veskrze pozitivní. Dvakrát se mi stalo, že někdo koupil pomůcku a později ji vyreklamoval, ale s tím, že se mezitím rozešli. A jednou mi volala paní, že doporučila synovi, aby to koupil manželce a že jim to zachránilo manželství. To mě překvapilo a potěšilo.

Proč nechcete vaše designové pomůcky zařadit do sex-shopů?

Kontaktovali mě i velcí prodejci, ale nechala jsem to vyšumět. Moc se mi do toho nechce. Nemám ani kapacitu dodávat po tisících kusech. Největší odbyt nám dělá náš e-shop, jsme v jednom luxusním butiku v centru Prahy a naše Venušiny kuličky jsou dokonce i v pražské prodejně s designovým nábytkem. Zastoupení máme i ve Švýcarsku a na Slovensku. Zájem o Venušiny kuličky mají i gynekologové, protože pomáhají zpevňovat pánevní dno.