Na skok do Japonska

S Japonci máme víc společného, než se může zdát.

Na skok do Japonska

18. 11. 2016 Michaela Fendrychová Cestování

Jako milovnici čaje mě Japonsko lákalo především čajovými ceremoniemi a jedinečným čajem matcha. Měla jsem chuť poznat tamější kulturu i povahu lidí. Za těch pár dní v zemi vycházejícího slunce jsem si uvědomila, že toho máme mnoho společného. I když se říká, že je japonské založení od toho západního na hony vzdálené, já jsem si s nimi dobře rozuměla. Překvapilo mě, jak přátelští a ochotní Japonci dokážou být.

Mají citlivou povahu, která jim umožňuje porozumět druhým. Řekla bych, že mnohem víc přemýšlejí nad tím, co řeknou, protože mají strach, že by mohli svými slovy někomu ublížit. A možná proto mnohdy nedokážou říct to, co opravdu cítí a může tak chvíli trvat, než je blíže poznáte. Nepřipomíná vám to něco?

Patříte-li k lidem, kterým je trapné čůrat na veřejných záchodcích, protože máte strach, že vás někdo uslyší, v Japonsku se vám bude líbit. Právě pro tyhle případy vynalezli Japonci zvukový systém, kterému říkají oto-hime, neboli zvuk princezny. Stačí zmáčknout jeden čudlík a můžete se zaposlouchat do zpěvu ptáků nebo zvuku vodopádu, a vyhnout se tak trapným momentům.

Ukázněnost mají v kostech
Japonci jsou puntičkáři a nesnáší chaos. Jsou pečliví a všechno si předem promýšlí. A tak jim někdy dlouho trvá, než se pro něco rozhodnou. Kdykoliv jsme se s japonskými přáteli rozhodli jíst venku, trvalo nám dlouhé minuty, než našli to správné místo.

Na rozdíl od Korejců jsou ale trpěliví a nikdy nepředbíhají ve frontách. V metru se vždy drží na své straně a téměř nikdy nikoho nevidíte jít opačným směrem. Ukázněnost v sobě mají snad zakódovanou. Během dopravní špičky to vypadá, jako by se velká skupina lidí domluvila na bílé košili a černých kalhotách. To je totiž obvyklé oblečení, v jakém vyrážejí do práce.

Asi až v Japonsku jsem si uvědomila, co to znamená, když někdo má smysl pro pořádek. Když jsem šla na návštěvu ke známým, hned v chodbě jsem si všimla několika párů pantoflí poskládaných vedle sebe. Jedna vedle druhé. Až mě to rozesmálo. Japonci totiž milují pantofle a mají doma hned několik druhů. Jedny používají, když jdou na záchod, jiné do sprchy, a podobně.

Japonsko mi bylo velkou inspirací a nejvíc mi budou chybět milí lidé, kteří mi kus tajemné země umožnili poznat.