Kůže jako umělecké plátno

Tatérka Duhovka vytváří jemné obrázky ruční metodou handpoke.

Kůže jako umělecké plátno

22. 11. 2016 Aneta Cibulková Design

„Tetování, které vytvářím, jsou pokračováním mého vesmíru. S každou linkou ho rozšiřuji dál a dál,“ odpovídá tatérka Bára Cielecká, známější pod jménem Duhovka, na otázku, proč tetuje a co její abstraktní tvorba znamená. Je jednou z mála, která se v Česku věnuje handpoku. Vlastně ne. Těch, kteří tetují handpokem, je spousta. Ona je ale jednou z malé skupinky těch, kteří se mu věnují na profesionální úrovni.

Handpoke je tetování vytvářené bez tetovacího strojku. Vlastně tak trochu „po staru“. K jeho realizaci potřebujete jen tetovací jehlu, inkoust a šikovné ruce tatéra. Touto technikou se tak připravíte o štiplavý zvuk strojku, ale také o čas, protože tetování handpokem trvá o mnoho déle. Tatér musí každý vpich udělat ručně. Liší se tedy i bolest. Místo jednolité bolesti cítíte každý vpich jehly do kůže.

Doba, kdy tetování bylo znakem propuštěného trestance, je dávno za námi. Obrázky, které lidé na kůži nosí, mají nespočet významů a stylů. Dokonce i těch nejněžnějších, jaké si umíte představit.

Důkazem jsou třeba právě tetování od Duhovky. V její tvorbě se pravidelně objevují květiny, symboly lásky a velmi jemné zdobení těla, třeba jen pomocí malých teček. A lidé to milují. Na Instagramu ji odebírá něco přes 45 000 lidí a kalendář má plný na několik měsíců dopředu.

Tetování je vyjádřením pocitů, zápisníkem vzpomínek, duševního rozpoložení, lásek i bolesti. Dává často druhým možnost na první pohled spatřit, jací jsme uvnitř. Kůže se stává plátnem, které poskytuje nekonečné možnosti vyjádření.

Každý tatér se věnuje jinému stylu a každý obrázek se tetuje z jiného důvodu. Překvapivě vám ale mnoho tatérů na otázku, které tetování je nejhezčí, odpoví, že nejhezčí je právě čistá kůže.