Ostrov okouzlení i rozčarování

Za neprostupným porostem objevte pravou tvář Portorika.

Ostrov okouzlení i rozčarování

23. 11. 2016 Jakub Ročňák Cestování

Exotický ostrov o velikosti Kypru se nepyšní přízviskem „Isla del encanto“, ostrov okouzlení, pro nic za nic. Idylický obrázek karibského ráje ale ve světle problémů, s nimiž se musí potýkat, bledne. Imigrace, nevýkonná ekonomika, chudoba, obchod s drogami. Tak vypadá odvrácená strana zdánlivě bezstarostného života v zemi, jejíž obyvatelé hledají vlastní místo na mapě světa.

Stropní větrák v hale apartmánu líně krájí vlhkostí nasycený vzduch. Po snídani vyrážíme s Josefem, který tady na severozápadním cípu Portorika již několik let pracuje, do jeho zaměstnání. Z hlídaného parkoviště vyjíždíme na úzkou silničku. Asi patnáct metrů od ní se o zlatavý písek tříští vlny Atlantiku. Dnešní ráno mění zaběhnutý klid stereotypu. Nad vozem prolétá helikoptéra pobřežní stráže a na pláži pod silnicí, na jejímž okraji problikávají do šera probouzejícího se dne majáky dvou policejních aut, postává hlouček zvědavců a několik policistů. Jejich pohledy směřují k dřevěné veslici pro asi deset lidí, kterou v noci vyplavilo moře.

„Zřejmě tu máme návštěvu,“ povídá s nadsázkou Josef. Skupiny uprchlíků ze sousední Dominikánské republiky se v dřevěných bárkách vrhají na rozbouřené moře za vidinou lepších podmínek pro život, který na riskantní 250 kilometrů dlouhé cestě dávají vsázku. Vzdušná vzdálenost jen těžko dokáže vystihnout nevypočitatelnost živlu, na jehož shovívavost se uprchlíci při cestě za lepšími zítřky spoléhají. Americká jurisdikce, pod kterou zdejší území spadá, je navíc nekompromisní. „Pokud se pobřežní hlídce podaří uprchlíky najít, čeká je cesta zpět domů,“ dodává Josef.

Bohaté a přesto chudé
Portoriko je přidruženým státem Spojených států s vnitřní samosprávou a díky jejich vydatné pomoci i nejbohatším ostrovem v Karibiku. Místní obyvatelé mají dvojí občanství – portorické a americké. Oficiálním úředním jazykem je vedle španělštiny i angličtina, ne všude s ní ale obstojíte.

Američané ale tvoří většinu z 3,2 milionů turistů, kteří zemi každoročně navštíví. Zároveň sem z USA do speciálního Programu potravinové pomoci určeného chudým směřují ročně asi 2 miliardy dolarů. Štědrý a velmi kontroverzní program, do něhož je v současnosti zapojena více než třetina z 3,7 milionů obyvatel, se opírá o výdej potravinových poukázek. Až čtvrtina financí se ale vydává v hotovosti a není tak možné ověřit, zda je jejich příjemci využívají výhradně na jídlo.

Vražedné pobřeží
Ještě před několika lety platilo, že téměř polovina mužů v produktivním věku byla bez dlouhodobého zaměstnání. Šedá a černá ekonomika, která drží zdejší hospodářství „nad vodou“, zároveň táhne budoucnost místní populace ke dnu. Zásadní úlohu v ní totiž hraje obchod s drogami. Zaměstnává tisíce lidí a do země díky němu ročně přitékají obrovské částky.

Drogy a přidružená kriminalita jsou palčivým problémem, který si vybírá svou tvrdou daň na několika frontách. Ještě roce 2011 tu násilnou smrtí zemřelo 1 164 lidí. Situace se naštěstí mění k lepšímu, předloni to bylo už „jen“ 681 lidí. Pro srovnání ve zhruba třikrát větším Česku se ve stejném roce počet zastavil na počtu 160.

Podle odborníků má až čtyři z pěti vražd co dočinění právě s nelegálním obchodem s drogami, jejichž se stal ostrov klíčovým překladištěm. Putují sem různými cestami z Dominikánské republiky a z jižní Ameriky a pokračují převážně do USA. Celá pětina ale zůstává na ostrově, což si na místní populaci vybírá svou daň.

Krása nesmírná i vesmírná
Portoriko je přes všechny problémy, s kterými se zatím nedokáže důstojně popasovat, místem, které ukrývá netušené přírodní bohatství. Ostatně je to právě okouzlující příroda a zdejší moře, které na věčně zelený ostrov přivádí miliony turistů. A ti si jen těžko stihnou všimnout, v jakých podmínkách velká část místních obyvatel žije a jaké problémy musí řešit.

Nejen na jižní straně omývané Karibským mořem najdete překrásné pláže s průzračným mořem a zářivě bílým pískem. Severozápad Portorika je pro změnu rájem surfařů ale i nadšenců do šnorchlování. Vyhlášenou oblastí milovníků jízdy na vlnách je okolí města Rincon na západním pobřeží.

Odtud se také můžete vydat na výpravu za šnorchlováním a potápěním k ostrovní rezervaci Desecheo. Při až 40metrové viditelnosti pod hladinou můžete během ponoru obdivovat kromě bezpočtu druhů korálových ryb třeba karety, delfíny či se náhodně dostanete na dosah takzvaným mořským kravám (kapustňákům).

Navštívíte-li Portoriko v lednu či únoru, můžete spatřit některé z druhů velryb (keporkaky, vorvaně či kosatky), které tu během zimy připravují svá mláďata na dlouhou cestu na sever k pólu.

K výletům láká několik přírodních rezervací, které jsou domovem desítek endemických druhů živočichů i rostlin. Na severovýchodě země se nachází deštný prales El Yunque, na území ostrova se nachází i celá řada jeskyní a dechberoucí říční vodopády ukryté za hradbami tropického porostu, stejně jako unikátní a fascinující bioluminiscentní mořské zálivy. Nejobdivovanější leží na ostrově Vieques u východního pobřeží. Díky vysoké koncentraci mikroorganismů obrněnek září v noci vodní hladina miliony drobných světýlek.

Navzdory turistickému potenciálu země pracuje v turismu menší podíl lidí, než v jakémkoliv z padesáti federálních států USA. Možná i proto nevedou k některým půvabným místům ukazatele a k jejich návštěvě nelákají obří billboardy.

Mezi dobře značená místa ale rozhodně patří vesmírná observatoř poblíž Areciba, donedávna největší radioteleskop na světě. Satelit o průměru 305 metrů je zasazen v zemi do vegetací hustě porostlých zelených kopců. Ve filmu Zlaté oko, v honbě za záchranou světa, po něm v doprovodu jak jinak než půvabné ženy klouzal sám agent 007. Jeho stálá přítomnost by na ostrově byla více než vítána. Kdo jiný než on by se měl dokázat vypořádat s kriminalitou a drogovými gangy a očistit tak zemi od pověsti drogového pekla s nebesky krásnou přírodou.

Jak se tam dostat z Prahy?
Přímé letecké spojení neexistuje. Do hlavního města San Juan lítá přímá linka z Frankfurtu n. Mohanem případně z Madridu. Dobré spojení nabízí New York nebo Miami.

Kolik stojí letenka?
Běžná cena letenky se pohybuje mezi 15 a 18 tisíci korunami.

Čím se tam platí?
USD, americký dolar

Jaký je kurz?
1 USD = 24,80 Kč

Kolik stojí pivo?
Půllitr místního točeného piva pořídíte za o něco více než 2 dolary, plechovku (0,33 l) místního Medalla Light seženete za dolar.

Co přivézt jako suvenýr?
Na ostrově se vyrábí rum Bacardi, do kufru ale raději přibalte místní (a výrazně lepší) Ron del Barrilito. Sežene ho i u nás, ale podstatně dráž.