Akvarel v pohybu

Japonec Asuka Okajima svá díla představuje i v Česku.

Akvarel v pohybu

26. 11. 2016 Renata Galertová Design

Ze země vycházejícího slunce na čas přesídlil do pražských Holešovic, kde se jeho animace objevila třeba na budově lemující Strossmayerovo náměstí. Minimalistické akvarelové kresby či originální sochy ale představil Asuka Okajima také v pražské Ukradené galerii, Středočeském muzeu v Roztokách nebo ve Studiu BUBEC.

Co vás na vaší práci nejvíc naplňuje?
Být umělcem pro mě znamená neustále vytvářet něco nečekaného. A to mě opravdu baví.

Jak k tomu došlo, že vás životní cesta dovedla k umělecké dráze?
Umělcem jsem chtěl být odjakživa, kam až sahají moje vzpomínky. Už jako dítě jsem miloval, když jsem ostatní potěšil nebo překvapil tím, co jsem vytvořil. Pokaždé mě nadchlo, že měli lidé z mých dílek radost. Všechny svoje výtvory si také do teď živě vybavuji. Kresbu žlutého lva, dům z krabice od mléka, komiks plný praštěných vtipů a mnohé další. Často mi přicházejí na mysl, když dnes pracuji.

Když se rozšířil internet, sám jsem se naučil pracovat s HTML a rozhodl se vytvořit vlastní webovky. Byl jsem tehdy v prváku na střední a zveřejnil svoji první počítačovou hru. Byla to taková střílečka, ve které bylo úkolem sestřelovat letící ptáky světelným paprskem, který vycházel z pleše ředitele naší školy. Teď to zní šíleně, ale tehdy to byl mezi mými spolužáky hit. Potom jsem se na nějaký čas úplně ponořil do hraní v kapele a dnes… jsem tady.

Jak jste se vlastně ocitl v české metropoli?
Do Česka mě přivedl můj kamarád, japonský sochař, který v Praze žije. Tehdy mě zaujala česká kultura a obecně česká města. Obojí je opravdu jedinečné.

Jakými technikami tvoříte?
Používám mnoho technik. Moc rád mám akvarelové pastelky, díky kterým jsou moje kresby neotřelé i jemné zároveň.

Pracujete ve svých dílech také se strukturou papíru?
Ano. Vždycky respektuji povahu papíru. Je pro mě něčím živoucím, jemným a hřejivým. Rád si představuji, že lidé, kteří se dívají na mé kresby, se cítí, jako by měli něco křehkého v dlaních.

Co považujete za největší inspiraci pro svou práci?
Inspiruje mě hodně věcí. Příroda, specifická gesta a jednání některých lidí nebo třeba čmáranice a písmo. Je to různé. Často prostě pozoruji dění okolo sebe a od lidí i z přírody ke mně přicházejí nejrůznější obrazy. Třeba mě fascinuje, když se mění jedno roční období na druhé.

Kde byla vaše tvorba naposledy vidět v Česku?
Nedávno se jedna z mých krátkých animací objevila na budově lemující Strossmayerovo náměstí a také jsem ilustroval titulní stránku prosincového čísla časopisu Hobulet, který vydává Praha 7, tedy čtvrť, ve které jsem žil. Pokud na něj narazíte, budu rád, když si ho prohlédnete.

Kam chcete směřovat dál?
Momentálně mám v hlavě nápad na ilustrovanou knihu inspirovanou nádhernou českou kulturou obrázkových knížek. Takže hledám vydavatele. Také mě už dlouho zajímá téma „Slovo“, konkrétně vztah mezi lidmi a slovy, proto bych rád vytvořil nějaké kresby s touto tematikou. A v budoucnu bych ten nápad rád rozpracoval také do soch a uměleckých instalací. Jinak hodlám dál tvořit v Japonsku i v Evropě. Česko určitě znovu navštívím, protože ho prostě miluji.

Nedá mi to a musím se zeptat, co konkrétně se vám na Česku líbí nejvíc.
Česko je plné nádherných scenérií. Také je úžasné, jak si vážíte svých kořenů a kultury. No a v neposlední řadě jsem si zamiloval jízdy tramvají, psy a pivo.

Asuka Okajima je členem umělecké platformy Mindtravellers zaštítěné agenturou Nydrle.