Mlčet, meditovat, milovat

Jak se žije v mnišském klášteře v Thajsku odříznutém od civilizace.

Mlčet, meditovat, milovat

02. 12. 2016 Dana Nerudová Cestování

Ocitnout se v buddhistickém klášteře na severu Thajska je životní zážitek. Tohle místo dovoluje na několik dní absolutně uniknout ze shonu a ega západního světa. Na kurzu meditace Vipassana Kammatthana se nemluví, nečte, nepíše, nepoužívají se žádné technologie, nekonzumují média, nezpívá, nápadně neraduje. Cílem je naučit se žít v přítomném okamžiku. Jak takový pobyt vypadá?

Wat Ram Poeng je klášter na okraji města Chiang Mai. Je určený pro místní, nicméně zpřístupňuje se vždy také několika hostům ze zahraničí. Společně se mnou toto speciální místo vyhledalo několik lidí z celého světa, kteří jsou úspěšní ve svých oborech a v životě touží po dalším rozměru a poznání. Dostat se sem znamená mít štěstí na volnou kapacitu a nepolekat se vstupního telefonátu s mnichem, který má z tradice za úkol vás od pobytu v klášteře odradit.

Vaším domovem se na několik dní stane jednoduše zařízený bílý pokoj s holými zdmi, postelí a poličkou. Dostanete pár sad bílého oblečení, odložíte veškerá zkrášlovadla, není čím se od ostatních odlišit. Tady jste prostě člověkem.

Den začíná ve čtyři ráno, kdy celým areálem zvoní zvony a studenti se tiše vykrádají ze svých pokojů. Na prostranství kláštera probíhá první fázi meditací, která, přerušená hromadnou snídaní, pokračuje až do oběda. Oběd se podává v 10 hodin a je zároveň posledním jídlem dne. Dále se už smí pouze pít.

Mlčení je jednou za den přerušeno návštěvou a konzultací s učitelem. Tím je nejstarší, tedy nejváženější mnich v klášteře. Rozmlouváte s ním o prožitcích při meditaci, konzultujete techniku. Otevřít se dají i větší životní otázky a témata jako štěstí nebo úspěch.

Po návštěvě učitele je čas na večerní meditaci, kvůli únavě nejtěžší, zároveň však nejsilnější z celého dne. Z kaple, ve které probíhaly několikahodinové mše, se celým areálem linou modlitby a vůně tyčinek. Ubrat se ke spánku je dovoleno po desáté večer.

Atmosféra kláštera byla v noci působivá. Stejně jako rána, kdy se zvířata v korunách stromů začínala probouzet a nebe se rozednívalo.

Vipassana není jednoduchá. Je to celodenní boj s myslí i tělem. Bez silné vůle se tam neobejdete. Odměnou jsou však nové obzory a zklidnění. Podpoříte produkci vnitřního štěstí a na svůj život nahlédnete z větší výšky.

Foto: Jonathan Boublil