Z lásky k překážkám

Moderátor a komik Petr Cerha alias Nasty se snaží věci víc užívat než přehnaně prožívat.

Z lásky k překážkám

05. 12. 2016 Dana Nerudová Inspirace

Vévodí stand-upové show Na stojáka a slýchat ho můžete pravidelně na rádiu Evropa 2. Petr Cerha neboli Nasty na české scéně vyniká hlavně beatboxem - “prskáním”, za které získal i titul vicemistr světa. Ke kariéře komika došel Petr oklikou. Vystudoval totiž informatiku, živil se jako grafický designér a k účinkování v show Na stojáka ho v podstatě vyhecovali kamarádi.

Petře, kdo je pro tebe Petr Cerha?
Můj táta a já. Máme stejné jméno. Spojuje nás sport, pozitivní nálada a radost, když se objeví nějaká překážka. Neradi používáme slovo problém, to bývá totiž často slepá ulička. Překážky se dají řešit. A nás asi baví právě ta řešení.

Jaký detail své práce máš nejraději?
Detail, který mám a zároveň nemám rád, je stres. Takový ten stres těsně před tím, než vkročím na pódium. Ať je to scénka Na stojáka nebo obecně moderace. Miluju tu chvilku, kdy se stres změní ve vzrušení a to, proč to vlastně dělám.

Který zvuk, co se týče beatboxu, je pro tebe nezvládnutelný? Existuje nějaký beatboxerský oříšek?
Já už mám beatbox spíš jen jako nástroj pro scénky v pořadu Na stojáka. Už nejsem tak dravý, že bych doma trénoval. Jsem v beatboxerském důchodu. Věci, se kterými jsem ve své době zářil, už jsou dneska průměrné. Když se podívám na to, co dělají dnešní borci, tak smekám.

Jaký zvuk máš nejraději?
Asi zvuk našeho syna Sebastiána když spí. To se neslyší moc často.

Je nějaká vlastnost, kterou by sis chtěl přikoupit, kdyby to šlo?
Trpělivost.

Jak vypadá tvůj ideální den?
To záleží na období. V době vytíženosti toužím po dni odpočinku. Ten vypadá tak, že si jdu ráno zaběhat, pak mám lekce angličtiny s učitelem, pak jsme doma s dítětem a s manželkou, něco si přečtu a podívám se na film. Hezký den. Ale když je takových hezkých dní více za sebou, tak už to člověka taky nebaví, protože chce už zase utvářet nějaké ty hodnoty.


Co se podle tebe málo slaví?
Každý den se málo oslavuje. Takové to, že se vzbudím a mám přirozenou radost z toho, že je hezky. Ne, že je hezké počasí, ale že je obecně hezky na světě. Kdyby si to lidé víc uvědomovali, to by se potom méně troubilo, věci by se řešily s úsměvem, takže rychleji, a celé by to bylo takové jednodušší.

Kdybys byl jídlem, jaké jídlo by to bylo a kým bys chtěl být sněden?
Chtěl bych být zdravým jídlem a chtěl bych, aby i dobře vypadalo. A kdo by mě měl sníst? Obdivuji třeba Elona Muska a mým vzorem je, ač se to třeba nezdá, Arnold Schwarzenegger. Lidi ho znají jako chlápka se samopalem, ale po přečtení jeho životopisu vím, že je to trochu jinak. Podle jeho výkladu se dá se životem zacházet tak, aby nás to v každém období bavilo, i když už třeba fyzično není úplně nejlepší. Když už to není sport, můžeme objevit jiné oblasti, v nichž se dá dělat všechno se stejným zápalem jako před dvaceti lety. Pro něj bych ale měl být vlastně nejspíš nějaký protein.(smích)

Co bys poradil svému staršímu já?
Když se podívám na sebe třeba za jednu dekádu a chci si nějak poradit, bylo by to asi: Koukej na věci s větším nadhledem, mnohem méně je prožívej a víc si je užívej. Chce to neustále se vracet na nultou rovinu a uvědomovat si, proč si proč to člověk dělá.

Co na svém životě miluješ nejvíce?
To samotné žití, všechno. Já jsem moc nemusel školu, i když mi samozřejmě hodně dala. Od té doby, co jsem ji opustil, už dělám jen to, co miluji.