Les je moje největší inspirace

Eva Nečasová na 3D tiskárně vytváří něžné lampy i elegantní šperky.

Les je moje největší inspirace

07. 12. 2016 Renata Galertová Design

Designu se Eva Nečasová začala naplno věnovat až po narození syna Oskara. Dnes tvoří snové lampy, které jako by vystoupily z krajkoví pavučin a perliček rosy jitřního lesa i nepřehlédnutelné geometrické šperky. Inspiraci přírodou v sobě nezapře žádný z jejích výtvorů.

Kudy vedla vaše cesta k designu?
Vystudovala jsem střední textilní, obor tkaní koberců a tisk na látku, a to pro absolventku v roce 2000 automaticky znamenalo, že půjde vařit kafe kapitalistovi. Protože mě to ale k tvorbě vždycky neodolatelně táhlo, po nocích jsem se rekvalifikovala nejdřív na print grafika, potom na webdesignera. Tahle oblast mě ale časem začala svazovat, přeci jen je to reklamní průmysl, má to svá pravidla, a tak jsem rozšířila svoje portfolio o audiovizi a PC hry. Kreslila a fotila jsem vášnivě po celou dobu a když se mi narodil syn Oskar, převrátil se mi život vzhůru nohama a já najednou začala dělat lampy a pořídila si 3D tiskárnu. Dneska jsem za tuhle složitou cestu ráda. Nepotřebuji nikomu platit, aby mi udělal web nebo fotky. Všechno zvládnu sama a nemusím dělat kompromisy.

Nedávno jste představila kolekci šperků BLACKBLACK vytvořenou právě metodou 3D tisku. Jak jste se k této technice dostala?
3D tisk pro mne byla láska na první pohled. Po absolvování obecného kurzu jsem si ušetřila na stavebnici tiskárny a tu jsem pak bezmála 2 roky dávala dohromady. Rozhodně to nebylo snadné a doteď se s ní občas peru. Ale stojí to za to! Ráno mě něco napadne a odpoledne to držím v ruce. A BLACKBLACK je moje srdcovka. Geometrické šperky jsou krásné a ve spojení s černou barvou velice elegantní.

Mraky překryly hvězdy, do lesa přišla tma. Vedle své hlavy tuším černého pakoně, skoro se dotýkáme.

Co vás na vaší práci nejvíc baví?
Baví mě to celé. Nejdřív přijde nápad a ten musím ukotvit. Donekonečna si přehrávám varianty forem. Pak je tu technická stránka věci, elektřina, pájení, 3D tisk... Jsem vášnivý kutil. A když je dílo na světě, seberu fotobatoh, vlezu přes plot k nám do mokřadu a tam se bořím do bahna pro tu nejlepší fotku. Jediné, co by za mne mohl někdo zastat, je obchod.

Každé vaše dílo provází krátký příběh, úryvek, báseň… Kde tyhle literární doplňky čerpáte?
Není to vždy stejné, ale většinou ke mně chodí samy. Snažím se své tvorbě moc nepřekážet.

Oblé organické tvary, přírodní materiály, zvířecí motivy. Zdá se, že mnohé z vašich nápadů se zrodily v přírodě. Máte nějaké místo, kam chodíte pro inspiraci?
Les. Pro sebe si v něm najdu vždycky něco nového, ale obecně přemýšlím o lese hlavně v kontextu společenství. Moc mě inspiruje práce Suzanne Simard. A taky dodnes čerpám z knížek Roberta Holdstocka.

Některá z vašich světlotěles stojí na výrazném přírodním prvku, kombinujete v nich látky a další materiály. Jaký je proces jejich výroby?
Když domyslím tvar, je třeba na míru vytvořit zapojení světla. Pracuji pouze s LED diodami, protože nehřejí a jsou bezpečné. Pokud je součástí tělesa samorost, trvá někdy 1—2 roky, než je dřevo připraveno. Kyselinou šťavelovou ho zbavím larev a brouků, brousím a upravuji jeho tvar, pokud je třeba, musí také vyschnout a samozřejmě se neobejde bez nalakování.

Některá tělesa základ ze dřeva nemají, u nich potom pracuji s dráty. Ty tvoří konstrukci, kterou následně obšívám. Ráda kombinuji šicí techniky, aby byl povrch co nejvíc strukturovaný. Finální úpravou je tužení textilních částí netoxickým lepidlem na bázi vody. Někdy je to třeba vzhledem ke konstrukci, ale obecně se pak světla lépe udržují.

Jaké novinky chystáte, pokud to ještě není ve hvězdách?
Jedna šperková už sestoupila z hvězdného nebe, ale zatím nemá formu. Čekám na správný impuls. Co se týká světlotěles, teď pracuji na kolekci Trophies, která bude k vidění v lednu v pražské Kavárně co hledá jméno. Jste srdečně zváni!

Eva Nečasová je členkou umělecké platformy Mindtravellers zaštítěné agenturou Nydrle.