Kouzelné krasohledy

Zuzana Novotná a Martin Titz vyrábějí hračky, s kterými si hrály naše babičky.

Kouzelné krasohledy

06. 12. 2016 Aneta Štefánková Design

Přimhouříte oko, pohlédnete do papírového válce a před vámi se otevře okno do fantazie. Když pootočíte klasickým krasohledem, drobné kousky barevných sklíček se začnou přesypávat a vytvářet originální obrazce. Pokud nakouknete do toho optického, díky skleněné kuličce na konci válce se před vámi začne odehrávat zkreslený obraz okolí několikrát násobený soustavou zrcadel.

Zuzana Novotná a Martin Titz z Havlíčkova Brodu těmto poetickým hračkám propadli a vyrábějí je v mnoha podobách. V době, je trh zaplavený technologiemi, přišli s krasohledy, které jsou replikami těch z 50. let. Krasohledy vyrábějí ručně a radost z toho mají i jejich dvě malé děti.

Jak se nápad vyrábět krasohledy zrodil?
Martin viděl ve Vídni čínské krasohledy a doma v kuchyni ho pak napadlo: zkusím je vyrobit. V Čechách byl první, kdo začal tvořit optické krasohledy, takže vlastně našel díru na trhu.

Jak jste se je naučili vyrábět?
Sami od sebe a z internetu, pak následovalo spoustu zkoušení a dřiny. Člověk je od přírody tvůrčí bytost. Krásné motivy v krasohledu ovšem vytváří z velké části optika.

Jaká jsou vaše původní povolání?
Martin je zdravotní bratr, nějakou dobu i ve zdravotnictví pracoval. Teď když máme rodinu, tak obzvlášť oceňujeme, že si můžeme pracovní dobu přizpůsobit a děti mohou v porozumět tomu, co děláme.

Jak dlouho trvá výroba jednoho krasohledu? Co všechno děláte ručně, případně jaké používáte stroje?
Připomínáme spíš už velkovýrobu, přesto všechno děláme sami ručně. Vždy děláme hodně kusů najednou. Lepíme, kompletujeme, zase lepíme, sypeme a mnoho dalších úkonů. Jeden krasohled úplně propočítaný na dobu trvání nemáme, ale za den jich uděláme občas i přes sto, když je potřeba.
Stroje nepotřebujeme, ale jednotlivé komponenty si musíme nechat dělat na zakázku. Nově nabízíme také venkovní veliké nerezové či železné krasohledy. Tam si jednotlivé části necháváme na zakázku vyrobit, ale kompletujeme stejně sami, je potřeba to mít dokonalé a pod kontrolou.

Z jakých součástek se krasohled skládá a kde je nakupujete?
To je tak trochu naše tajemství, sehnat všechny komponenty je na naší práci nejtěžší. Každopádně základ jsou zrcátka, v našem případě zrcadlové plechy, skleněné kuličky, tubusy, střípky, dřevěné koncovky. Samozřejmě také potahové papíry, a ty máme z různých míst. Některé si navrhujeme a tiskneme sami. Veškeré komponenty máme z České republiky.

Kde se dají vaše krasohledy koupit?
Máme e-shop na www.krasohledy.cz nebo profil na Fleru. Dodáváme také do mnoha obchodů, v tom případě je nejlepší napsat na naší FB stránku, odepíšeme, který obchod by byl pro zákazníka nejblíže dostupný.

Dá se tím uživit? Plánujete případně rozšířit sortiment?
Ano, živíme se tím a žijeme, takže zřejmě ano. Rozšířit sortiment plánujeme, ale zas a pouze jen o krasohledy. Máme v plánu začít nabízet více venkovních krasohledů a také plánujeme další typy našich běžně dostupných krasohledů, takže bude na co se těšit!