Když vynecháte den v kalendáři

Samoané slaví Silvestr jako první na planetě.

Když vynecháte den v kalendáři

30. 12. 2016 Kateřina Kadlecová Cestování

Samoa, souostroví v jižním Pacifiku, má v oslavách příchodu nového letopočtu výsadní postavení. Ještě před pár lety to bývalo poslední místo na planetě, které se loučilo s každým dnem v kalendáři. Byli to právě Samoané, co viděli naposledy Slunce zapadat za obzor.

V roce 2011 se ale ostrované rozhodli vynechat jeden celý den s datem 30. prosince. Přeskočili v kalendáři ze čtvrtka 29. rovnou na sobotu 31. a sladili tak pracovní dny se svými nejvýznamnějšími obchodními partnery - Austrálií a Novým Zélandem.

Během jednoho okamžiku se tedy lidé na ostrově změnili z těch "nejmladších" na Zemi na ty "nejstarší", aniž by prožili jen o jediný den navíc.

Usměvavý národ s vůní kokosu
Ne že by si na tuto skutečnost snad Samoané stěžovali. To je těžko představitelné, protože je řeč o pohodových lidech, pro které jsou kokosy a prasata použitelná na směnu zboží stejně tak dobře, jako samojská tala, oficiální ostrovní měna.

Každý, kdo Samou navštívil, se netají svým okamžitým vzplanutím pro toto sopkami vystavěné souostroví. "Samoa je neuvěřitelně nádherné místo. Nejde přitom jen o tropické květiny, čerstvý vzduch a až bláznivě příjemné lidi. Je to také hudba, tanec a všudypřítomná nasládlá vůně,“ vzpomíná na svůj pobyt Klára, která se na tuto dovolenou vydala o školních prázdninách z Nového Zélandu.

Jak už je pro ostrovní národy typické, Samoané nikam nespěchají. Není ani moc kam, Upolu, ostrov, na kterém leží hlavní město Apia, přejedete z východu na západ za dvě hodiny. Cestu vám budou lemovat mini vesničky, kokosové plantáže a tropický les.

Neděle je přece od slova nedělat
V mnoha ohledech se život místních nemůže už více lišit od dobře známého západního stylu. Zatímco my jsme vychováváni k individualismu a osobnímu vlastnictví, Samoané stejným způsobem upřednostňují prosperitu komunity. Dokazuje to fakt, že 80 procent půdy patří velkým příbuzenským skupinám obyvatel (jimž říkají "aiga") a tato půda nemůže být prodána.

Samoané jsou velmi věřícím národem. „Připravte se, že v neděli na ostrovech nefunguje téměř nic. Všichni jsou totiž v kostele. Křesťanská víra se tu doopravdy bere vážně. Přestože nejčastějším obydlím jsou tzv. faly (jen střecha na kůlech), kostely mají pěkně všechny čtyři stěny a jsou vyzdobeny květinami,“ vypráví o své zkušenosti studentka Katka.

Ráj bez lidí
Na Samou musíte cestovat doslova na druhý konec světa, ale má to své výhody. „Na rozdíl od jiných destinací tady katalogové fotky o prázdných plážích nelžou! Vyfotit jakoukoli památku nebo zátiší v Thajsku bez jediného překážejícího človíčka je skoro nemožné. Tady? Žádný problém,“ doplňuje cestovatelka.

V zapálení do nového roku
Ostrované, podpoření nadšenými turisty ze Západu v módu "dovolená", nepotřebují významná data k oslavám. Jejich velmi prostý, zato bezstarostný život, založený na sounáležitosti a úctě ke starším, je sám sobě oslavou.

Nicméně, když dojde na poslední den v roce, nesmí se nic zanedbat. Nový rok na Samoe je celý o rodině. Nastává čas, kdy se Samoané, žijící v různých koutech světa, vrací domů.

Domy jsou ověšené květinami a barevnými papíry. Párty se neomezuje jen na poslední večer v roce, ale trvá i několik dní. Jednou z hlavních událostí je tradiční ohňový tanec Siva s hořícími noži nebo mačetami. Samoané tanec milují. Vidět je vystupovat v domorodých kostýmech vám zajistí zážitek na celý život.

Zajímavost
Nenechte se zmást, pokud při googlování vysněné dovolené na Samoe narazíte na Americkou Samou. Přestože jsou tato dvě území vzdálená asi 80 kilometrů, jedná se o dva různé státy, které jsou odděleny dokonce 25hodinovým rozdílem. Pokud vám tedy nestačí jeden Silvestr, můžete ho prvně oslavit na Samoe, pomocí trajektu přejet na Americkou Samou a tam za 25 hodin odpočítat půlnoc znovu!