V surfařském nebi

Na Havaji hoďte starosti za hlavu a chyťte vlnu.

V surfařském nebi

26. 12. 2016 Kateřina Kadlecová Cestování

Padesátý stát Spojených států amerických přivítá návštěvníky nejenom z řad rozevlátých surfařů (i když ty hlavně), ale v podstatě kohokoliv, kdo je ochotný zapomenout na všední starosti a užívat si aloha života. A taky utratit nějaké peníze.

Na dovolenou na Havaji si musíte připravit dostatečný rozpočet, přeci jen nejste na low-cost plážích jihovýchodní Asie, ale v jednom z nejexklusivnějších států USA, tisíce kilometrů od kontinentu.

„Přes zimu je tu nejvíce lidí, asi od listopadu do března trvá hlavní sezóna. Hlavně proto, že je to dobrá doba na pozorování velryb. Od toho se také odráží ceny, které v tomto období vyšplhají nejvýš. I když tady je draho i tak,“ hodnotí Martina, která na Havaj odjela před několika měsíci pracovat.

Krásy, které si (ne)koupíte
Havaj opravdu patří mezi jednu z nejdražších destinací na světě. Za tu cenu si ale užijete přírodní krásy v tom nejlepším. Překrásné pláže, hluboké džungle, mohutné vodopády. Každý z ostrovů navíc nabízí něco výjimečného.

Celému souostroví dal jméno největší a nejzelenější z hlavní osmičky ostrovů – Havaj. Ten láká zejména na černou Waipio Beach nebo výšlapy na sopky, které daly Havaji tvar. Nikdo by neměl vynechat ani známý ostrov Maui. Vždyť už jen název napovídá, že půjde o božský zážitek. Maui je totiž podle legendy nejmilovanější bůh Polynésanů. Na božských pláží třetího největšího ostrova se dost pravděpodobně budete slunit s hejny mořských želv a o mělčiny se budete dělit s delfíny.

Menehune na Niihau
Podle Martiny na domorodého Havajana, na rozdíl od obyvatelů Samoy, jen tak nenarazíte. „Obývají svůj ostrov Niihau, což je nejmenší obydlený ostrov z osmi nejvýznamnějších. Nazývají se Menehune,“ říká. Sama se samozřejmě setkala s lidmi, kteří se na Havaji narodili. „Většinou se živí rybolovem a jen tak se povalují po plážích nebo surfují. Jsou nesmírně milí a nápomocní. Zkrátka si žijí tu svou alohu, což v havajštině znamená lásku, mír, soucit nebo jednoduše pozdrav. Proto se taky Havaji říká Aloha State.

Slovo slavit na Havaji dostává nový význam
Taky pro Havajské ostrovy platí, že na nich můžete strávit Silvestra pěkně v teple, zatímco budete obklopeni tropickými scenériemi. Pamatujte, že slovo slavit znamená vždy něco víc, pokud jste na Havaji.

Dostanete vše, na co jen pomyslíte, od bujarých disko party nejlepších světových dýdžejů až po četné ohňostroje na nejmalebnějších plážích světa. Nevyhnete se speciálním novoročním menu v restauracích a v barech vám opálení barmani namíchají ty nejsladší drinky.

Hau’oli Makahiki Hou!
Pokud na Havaj vyrazíte, dost možná zakotvíte na nejlidnatějším ostrově Oahu, kde také leží hlavní město Honolulu. Oahu je rozhodně nejpopulárnější destinací, co se vítání nového roku týče. Na nejznámější havajské pláži Waikiki se návštěvníci mohou obklopit luxusem v pravém slova smyslu – své peníze můžete utratit ve vytříbených podnicích a na surfu si sjet světové vlny.

Dalším tipem na jedinečné místo k oslavám může být i méně známý ostrov Kauai. Tam se pravděpodobně vydáte na Poipu Beach, abyste si vychutnali živou hudbu, stánky s jídlem nebo promítání filmu. Každou pláž už před půlnocí, nejčastěji okolo desáté hodiny, rozsvítí i samozřejmé ohňostroje. Ty vás čekají skoro všude na osmičce Havajských ostrovů.

Bez ohledu na to, který ostrov si na přivítání roku 2017 vyberete, vždy vám budou přát Hau’oli Makahiki Hou!, což je havajský způsob, jak si popřát šťastný nový rok.