Zlato a drahé kamení

Lenka Šváchová z ateliéru 27JEWELRY dokáže do šperku vepsat životní příběh.

Zlato a drahé kamení

02. 01. 2017 Aneta Štefánková Móda

Pokud chcete Lenku Šváchovou navštívit v jejím showroomu, musíte jít najisto. Do prodejny spojené s dílnou se totiž nevstupuje z ulice, musíte zazvonit a vystoupat do patra ve smíchovském činžáku. S každým schodem vzrůstá pocit, že vás čeká něco speciálního.

Mladá šperkařka nás vítá ve sněhobílém prostoru, kterému vévodí zlatnický stůl, po obvodu jsou vystavené její výrobky. Než založila svoji šperkařskou značku 27JEWELRY, vyzkoušela si hned několik povolání.

Po grafické průmyslovce pracovala jako grafička, pak se pustila do studia vysoké školy a čtyři roky učila na prvním stupni základní školy. Mezitím odjela na rok do New Yorku, kde se zdokonalovala v angličtině.

Stále ale snila o tom, že by se jednou mohla živit uměním. „Vždycky jsem milovala sklo jako materiál, baví mě koukat se přes jakýkoliv střep. Člověk na první pohled neví, jak se sklem pracovat, a to mě láká,“ popisuje blondýnka, která dokonce uvažovala, že by na střední školu šla studovat sklářství do Nového Boru. „Převážila ale lenost opustit pražské domácí pohodlí,“ usmívá se.

Když se později dozvěděla o technice vinutí perlí, díky které si každý může vyzkoušet zpracování skla třeba doma v obýváku, nakoupila si základní sadu a začala experimentovat. Časem z vlastních drobných skleněných kuliček chtěla sestavovat šperky, ale na trhu nenašla kovové komponenty, které by jí vyhovovaly.

„Začala jsem hledat kurzy zlatnictví a šperkařství, ale nepochodila jsem. Nakonec jsem se zapsala do učňovského oboru a za tři roky se při práci řemeslu vyučila,“ říká Lenka, která souběžně založila značku 27JEWELRY.

„Je to snad moje šťastné číslo, narážím na něj každý den. Baterka na mobilu vybitá na 27 procent, číslice na espézetkách aut i náhodná čísla, když třeba jedu po eskalátoru. Už jsem si ty sedmadvacítky začala fotit,“ vysvětluje název své značky.


Dobře schovaný kamínek

Její šperky se dají rozdělit na dvě linie – sklo spojené se stříbrem a zlaté šperky se vsazenými přírodními kameny. Na zakázku často vyrábí zásnubní nebo snubní prsteny, do nichž se maximálně snaží promítnout osobnost klienta.

„Říkám, že pokud se vám líbí můj styl, vymyslíme spolu všechno. U snubních prstenů mě zajímá, co lidé dělají, na co budou narážet v běžném životě. Mám ráda, když nesou symbol pro daného člověka. Není pro mě důležité, zda oba snoubenci budou mít prstýnek stejného tvaru a barvy, může je spojovat jen nenápadný symbol – třeba kamínek vsazený zevnitř. O něm vědí jen ti dva,“ říká Lenka Šváchová.

Zlatý autorský šperk si podle ní v Česku stále hledá cestu, většina lidí stále zajde spíše do klasického zlatnictví. „Ti, kteří ke mně chodí, často znají výrobu šperků na míru z ciziny, a doma jim chybí. Trend vidím v tom, že Češi obecně stále více chtějí to, co je udělané pro ně, mohou mít důvěru k materiálu, k člověku, který šperk vyrobil. Moji zákazníci platí za to, že si vyslechnu jejich příběh, zakomponuji ho do šperku, a celý proces výroby je provázán pozitivní energií, která je spjata s budoucím nositelem. To je ostatně asi ten hlavní důvod, proč si autorský šperk pořizují.“