Krajina módy

Ze snímků kyjevské fotografky září křehké spojení módy, ženské krásy a krajiny.

Krajina módy

04. 01. 2017 Renata Galertová Design

Krajina je pro ni jeviště, na kterém se odehrávají příběhy jejích fotek. Aliona Kuznetsová, rodačka z Kyjeva, která momentálně žije v Bostonu, své snímky představila v časopisech jako Elle, Forbes či Marie Claire. V nejnovějším projektu se zaměřila na sny. Povídaly jsme si nejen o něm.

Na vysoké škole jste studovala fyziku. Co vás vedlo ke změně oboru?
Fotit jsem začala ve druhém roce na vysoké. Původně to byl koníček, který přerostl v něco víc. Než jsem studium dokončila, živila jsem se jako fotografka na plný úvazek. Ten obrat neproběhl naráz, nikdy jsem nedošla do bodu, kdy bych si řekla „fyzika už mě nebaví, chci dělat něco jiného“. Myslím, že někdy je třeba udělat ostrý řez, ale jiné změny mohou přicházet prostě postupně, krystalizovat den za dnem.

Co vás na vaší práci baví úplně nejvíc?
Baví mě spolupráce. Když se každý člen týmu podílí na konečném výsledku. Navrhnu třeba nějakou postavu, vymyslím její příběh, vlastnosti, a když mám štěstí, ostatní se naladí na stejnou vlnu a společně tu postavu dotvoříme. Stylistka navrhne oblečení, maskérka tomu přizpůsobí líčení a účes, modelka zaujme správnou pózu… Každý z nás přispěje tím, v čem je nejlepší. A to inspiruje a motivuje ostatní.

Zaujal mě vaše sada fotek z Mongolska. Proč právě tahle země?
Navštívit Mongolsko jsem si přála odmalička. Moji rodiče byli geologové a jako mladí hodně cestovali. Vyprávěli mi o místech, jako je Kamčatka, Dálný východ nebo Asie. Místech, kde je příroda drsná a divoká a lidé s ní žijí v úzkém sepětí. V mých představách k těmto zemím patřilo i Mongolsko. Samozřejmě, že když jsem tam přijela, přišla jsem na to, že to není tak úplně pravda. Že třeba Ulánbátar je velice moderní město. Ale s pomocí Sodoo, stylistky a organizátorky tohohle projektu, se mi myslím pomohlo vzkřísit dětský sen o nádherné utajené zemi pojmenované Mongolsko.

Kolik zemí jste kvůli své práci zatím navštívila?
Můžeme to spočítat. Rusko, Ukrajinu, Francii, Švýcarsko, Německo, Portugalsko, Španělsko, Kanárské ostrovy (které taky patří ke Španělsku), Velkou Británii, USA (San Francisko, Boston, New York, Las Vegas, San Diego) a konečně Mongolsko. :)

Z vašich fotografií cítím spojení mezi módou a krajinou, ve které modely fotíte. Je to něco, co cíleně hledáte?
Styling i krajina jsou nástroje, které mi pomáhají vyprávět příběh. Můžete si to představit jako kostýmy a kulisy v divadle. Jediný rozdíl je, že fotografie musí hovořit beze slov. Proto jsou ty další části – scéna, kostýmy, pózy a osvětlení – ještě důležitější.

Výstava, kterou chystáte, je o snech. Řeknete nám o ní víc?
Na projektu o snech jsem začala pracovat pár týdnů před tím, než jsem se ze Švýcarska přestěhovala do Ameriky. Byl to můj první dlouhodobý projekt, strávila jsem na něm 3 měsíce intenzivní práce. Hledala jsem téma, které bude univerzální, ale zároveň osobní. A co může být osobnějšího, než sny?

Až když ten projekt skončil, uvědomila jsem si, že to jsou jedny z nejumělečtějších fotek, jaké jsem kdy vytvořila. Abych všech těch dvanáct snímků spojila do jedné série, napsala jsem krátký příběh nazvaný Susy the Dreamer. Nejde o žádnou postavu. Susy je vlastně část osobnosti, kterou v sobě nese každý z nás. Něco jako vnitřní dítě. Nevinné, ale kreativní.

Když tak mluvíme o vaší práci, co považujete za svůj největší úspěch?
Měla bych asi říct, že největším úspěchem byly moje fotografie pro švýcarský Forbes a Elle nebo některá z mých výstav, ale ve skutečnosti to nebyla ta největší výzva. Ten úspěch se dal tak říkajíc předpokládat. Ovšem před pěti lety jsem prodělala obrovskou tvůrčí krizi následovanou několika měsíci depresí. Nejdřív jsem nemohla tvořit vůbec a později mým fotkám prostě něco chybělo. Nebyly doopravdy kreativní. Až pak najednou jsem vyfotila tenhle snímek. Tehdy jsem pochopila, že nejsem sama, kdo prochází něčím obtížným a tu bolest v sobě přetvořila v určitý vnitřní zdroj, ze kterého při tvorbě čerpám. Díky tomu jsem lepším umělcem. To považuji za svůj největší úspěch.

Aliona Kuznetsová je členkou umělecké platformy Mindtravellers. Ve svém aktuálním projektu se vydala po stopách pohádkových příběhů. Fotografie inspirované místními pohádkami a legendami nafotila už na 6 místech Evropy a se svým projektem momentálně míří do USA. V 6 vybraných státech bude pátrat po unikátních příbězích předávaných z generace na generaci, aby je otiskla do svých snímků. Na její cestu můžete přispět na Kickstarteru.