Šamani pod parou

Z tajemného indiánského nápoje ayahuaska se v Peru stává byznys.

Šamani pod parou

10. 01. 2017 Kateřina Kadlecová Cestování

„Byli jsme si vědomi rizik, a vlastně jsme příliš netoužili to zkusit, ale najednou jsme se přiblížili k pralesu a rozhodli se jinak. Podle legend si vás rostlina k sobě zavolá,“ vypráví o své letošní návštěvě Peru osmadvacetiletý český cestovatel Karel Štěpánek, který se do jižní Ameriky dostal během své dvouleté cestě kolem světa. Na vlastní kůži si vyzkoušel i účinky indiánského halucinogenního nápoje ayahuaska.

Mnozí dnes mají předsudky vůči šamanismu. Napřed to každý považuje za žert,“ píše v knize Kosmický had z roku 1985 antropolog Jeremy Narby, který se sám vydal do amazonského pralesa v Peru, aby poznal sílu nápoje ayahuaska. Dnešní cestovatelé ale lektvar z exotické liány považují za neopakovatelnou cestu za dobrodružstvím, cestu do vlastní nitra.

V 21. století už se jeho pití nerovná vždy jen tajemnému rituálu uprostřed džungle pro pár zasvěcených. Peruánci si dnes uvědomují sílu toho, že okusit specifika jejich domorodé kultury je na „bucket listech“ cestovatelů ze Západu, a proměnili šamanství v byznys.

Pestrobarevní hadi a světélkující liány
Šamani v hlubinách hustého peruánského pralesa připravují nápoj Ayahuaska z liány Banisteriopsis caapi a dalších rostlin, které obsahují přírodní psychoaktivní látky. Pro Indiány v západní Amazonii je to asi nejdůležitější halucinogen.

Lidé, kteří nápoj okusili, popisují shodné účinky. Téměř každého po jejím vypití ochromí vize, většinou zářivé, světélkující a pestrobarevné. Zjevené obrazy mají častokrát podobu hadů nebo provázaných žebříků, což Jeremy Narby připisuje tomu, že je propojená se samotnou šroubovicí DNA.

„Říká se, že ayahuaska má shodné, nebo alespoň podobné DNA s člověkem. Když ji vypiješ, spojí tě to s matkou zemí, a proto pak vidíš hady a promítají se ti další podobné halucinace. Tomu peruánští Indiáni věří. Věří ale také hlavně na její léčivé účinky,“ vysvětluje cestovatel Karel Štěpánek, který své zážitky z cest popisuje na svém webu.

Co se děje v podvědomí?
„Ayahuaska je hořká a chutná jako trpká grapefruitová šťáva,“ píše ve své knize Narby. Někdo je během ceremoniálu hrůzou bez sebe, téměř každý vidí kaleidoskopické obrazy. Lidé se pokouší pojmenovat to, co viděli, ale mnohdy jim na to jazyk nestačí. Ti, co ji okusí, nad sebou během obřadu nemají vládu, ale když účinky liány odezní, shodují se na neopakovatelném pocitu. Tedy, že je dříve pohlcovala temnota, která se poté jakoby vyjasnila.

„Mně se ve vizích spojila liána s hlavou, vypadalo to, jakoby se mi data načítala do hlavy. Šamani tomu, co prožiješ, říkají ,cesta‘,“ vypráví Karel, co prožil během své letošní návštěvy peruánského pralesa.

Prý se mu plasticky a velmi konkrétně vybavil problém s dětství, kdy mu ve škole vzali modrou a oranžovou pastelku. Ayahuaska k němu celou dobu během halucinací promlouvala a konfliktů uložených v podvědomí ho obrazně zbavila.

Pozor na podvodníky
Někteří zastánci ayahuasky tvrdí, že může uzdravovat, dokonce léčit rakovinu. Proti tomu stojí ale celá řada akademických kritiků.

Ayahuaska může mít silné negativní zdravotní účinky, zejména v kombinaci s některými léky na předpis, například antidepresivy. Několik úmrtí bývá spojováno právě s halucinogenním nápojem z liány, ale není znám žádný případ, kdy by tato souvislost bylo prokázána.

Pokud se i vy vypravíte do Peru, nenechte se zlákat prvními pouličními prodejci, kteří vám dozajista lektvar budou nabízet. Chtějí na touze turistů vydělat a nabízejí různé napodobeniny. Dobře se proto předem informujte a zbytečně neriskujte.