Inspirace pod fasádou

Umění nejsou jen obrazy, ale i špičková architektura. Vypravte se s námi na průzkum moderních staveb.

Inspirace pod fasádou

12. 01. 2017 Aneta Štefánková Design

Starobylé budovy sice mají své kouzlo, ale moderní architektura navíc zachycuje dobu, ve které žijeme. Vybrali jsme tři futuristické stavby, které nás na cestách dostaly do kolen. Kochejte se s námi!

Museo Enzo Ferrari v Modeně

Vzpomínáte na Kaplického chobotnici? Pražská národní knihovna se extravagantní budovy bohužel nedočkala, ale dílo slavného Čecha můžete od roku 2012 obdivovat třeba v italské Modeně. Tam navrhl muzeum Enza Ferrariho, slavného závodníka, konstruktéra a zakladatele legendární značky.

Už zářivě žlutá brána s futuristickým plotem napovídá, že vás čeká něco neobyčejného. Organická budova bez jediného ostrého rohu ukrývá historické a závodní modely Ferrari, ale také vypreparované motory, které jsou samy o sobě uměleckým dílem. Hravější návštěvníky naschnou simulátory, na kterých si mohou vyzkoušet jízdu na závodním okruhu.

Každých třicet minut se čistý bílý prostor přemění v promítací sál, který od podlahy po strop pomocí 19 projektorů vypráví příběh zakladatele automobilky. Protipólem nové architektury je bývalé sídlo muzea - cihlový dům, který kromě exponátů ukrývá původně zařízenou pracovnu slavného konstruktéra.

Dongdaemun Design Plaza v Soulu

Když se před vámi tato stavba zjeví, zmůžete se jen na ohromené: wow! Dongdaemun Design Plaza, které se zkráceně říká DDP, zabírá velké prostranství a tvoří v podstatě futuristické městečko plné designu. Uvnitř se nachází velký multifunkční sál, několik výstavních síní, ateliérů a stylových obchodů. Žije i venku – na zaoblené stěny se promítají videa, v různých zákoutích hrají kapely nebo fungují prodejní přehlídky designu. Na střeše se navíc můžete projít parkem, kterému během naší návštěvy vévodila dech beroucí instalace tisíců bíle osvětlených růží.

Autorkou stavby je nedávno zesnulá irácko-britská architektka Zaha Hadid, která jí vytvořila ve spolupráci se studiem Samoo sídlího právě v Soulu. Hned rok po zahájení stavby DDP byla jihokorejská metropole vyhlášená jako hlavní město designu. Slavnostního otevření se budova dočkala v roce 2014.

Museu de les Ciències Príncipe Felipe ve Valencii

Impozantní stavba ve tvaru velrybí kostry patří už šestnáct let k hlavním dominantám španělské Valencie. Přírodovědné muzeum nabízí mnoho vzdělávacích a zábavních aktivit, které souvisí s vývojem života, vědy a techniky, a je maximálně interaktivní. Nikde nenajdete typický muzejní nápis „Nesahat“, naopak si vše můžete vyzkoušet a objevit skutečnou podstatu věcí a jevů. Budovu obklopenou vodou navrhl slavný španělský architekt, inženýr a umělec Santiago Calatrava. Začínal s návrhy mostů a vlakových nádraží, ale obrat v jeho kariéře nastal v roce 1992, kdy pro Letní olympijské hry v Barceloně navrh ikonickou telekomunikační věž Montjuïc.